Антоанета Барес: По време на моя мандат в НКИЗ винаги съм работила за това младите специалисти да се реализират
Секция: БЪЛГАРИЯ
31 Март 2022 07:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Антоанета Барес: По време на моя мандат в НКИЗ винаги съм работила за това младите специалисти да се реализират

/КРОСС/ Благодарение на екипа на НКИЗ и на инвеститорите, държавните индустриални зони станаха модерни паркове, които отговарят на световните стандарти

„37 инвестиционни проекта, реализирани в Индустриален парк София-Божурище, над 543 милиона лева инвестиции и над 1800 новоразкрити работни места. Това накратко постигнахме с екипа на Национална компания индустриални зони в последните години по време на моя мандат“, казва д-р Антоанета Барес, досегашен изпълнителен директор на държавната компания. Според нея успехът, който има дружеството, е резултат от усърдната съвместна работа и с инвеститорите, избрали да реализират своите проекти в индустриалните паркове от портфолиото на компанията. „Искам да изразя своята най-искрена благодарност на хората от бизнеса, които избраха да са наши партньори тук в България, въпреки трудната икономическа обстановка. Благодаря за подкрепата и продуктивното ни сътрудничество, заради което успяхме да направим държавните индустриални зони модерни паркове, отговарящи на най-високите международни стандарти. По този начин в последните години те се превърнаха във важен инструмент за привличане на инвестиции, които работят за преодоляване на дисбаланса на регионите“, категорична е д-р Барес.

Само през 2021 г., която премина под знака на пандемията,  бяха направени шест първи копки в Индустриален парк София-Божурище. От началото на 2022 г. пък две фирми стартираха свои нови проекти – разширението на датската компания ЮСК, най-големият инвеститор в зоната край София, и на Мултивак, един от водещите световни доставчици на опаковки за всички видове хранителни, биологични и медицински продукти. „Важно е да отбележа, че проектът на ЮСК беше реализиран на територия от 300 дка и той беше първият в така наречената втора част на индустриалния ни парк. Благодарение именно на него успяхме да дадем началото на много нови проекти в тази част на зоната, което способства за привличане на още 18 нови инвеститори“, казва Антоанета Барес. Първаночалната инвестиция на ЮСК е за 100 млн.евро, а разширението- за 12 млн.евро.

Г-жа Барес отбелязва, че миналата година приключи успешно пореден етап от изграждане на близо три километра техническа инфраструктура на територията на Индустриален парк София- Божурище. Същата включва питейно-битов и противопожарен водопровод, дъждовна и битова канализация, тръбни трасета за електрическа мрежа, улично осветление, мрежа за телекомуникации и разпределителен газопровод. През 2020 година НКИЗ продаде терен в Божурище на ЕСО, които изграждат подстанция, която ще осигури допълнителни мощности за предприятията, които оперират там. „По този начин ще създадем по-благоприятни условия за нашите инвеститори.  Инфраструктурната обезпеченост винаги е била приоритет за мен“, казва Антоанета Барес.

 „По време на моя мандат в НКИЗ винаги съм работила за това младите специалисти да се реализират в България. Точно заради това по моя инициатива беше създаден проектът за кариерно развитие Fast Tracking Success, който се надявам да се развива и занапред, тъй като е полезен за младите хора, които завършват своето висше или професионално средно образование“, казва д-р Барес. Програмата дава възможност на студентите да намерят работа в компаниите, които реализират своите проекти в индустриалните паркове на НКИЗ и да видят как работи реалния бизнес. От друга страна Fast Tracking Success помага фирмите в зоните на държавното предприятие да намерят висококвалифицираните кадри, които търсят. В рамките на инициативата са подписани 12 меморандума за сътрудничество с висши и средни учебни заведения, сред които Софийски университет "Св. Климент Охридски", УНСС, Нов български университет, Технически университет в София и други. „Според мен е важно да подадем ръка на младите и квалифицирани кадри, да им помогнем за тяхното кариерно ориентиране още докато са на студентската скамейка. Защото това е една от предпоставките за икономическото развитие на страната“, категорична е д-р Барес. Според нея тази програма успешно работи, за да бъде преодоляно едно от най-сериозните предизвикателства пред инвестиционните проекти – недостига на качествени специалисти. Инициативата „Fast Tracking Success“ на НКИЗ неслучайно се класира в челната тройка в международния конкурс Европейски награди за насърчаване на предприемачеството 2019 г., организиран от Европейската комисия. Това стана на официална церемония в Хелзинки, Финландия, по време на ежегодната Асамблея на малки и средни предприятия. В рамките на кариерната инициатива д-р Антоанета Барес беше  отличена и с почетен плакет за изключителни заслуги към Висшето училище по телекомуникации и пощи миналата година.

„През последните години НКИЗ има все по-сериозна необходимост от разширяване на портфолиото си с нови локации и възможности за индустриални терени, които да се предлагат на потенциални инвеститори. Искрено се надявам това да се случи“, казва в заключение Антоанета Барес.

След приемането на Закона за индустриалните паркове, НКИЗ регистрира 6 индустриални парка в страната – Индустриален парк Плевен-телиш, Индустриален парк София-Божурище, Индустриален парк Видин, Индустриален парк Карлово, Индустриален парк Суворово-Варна запад, Високотехнологичен производствен парк – Симитли.

Следва да се отбележи, че финансовите резултати на дружеството през последните 5 години бележат ръст, като след отрицателния такъв за 2017 г. следващите години той е неизменно положителен и бележи сериозен ръст независимо от  последвалите строги мерки за ограничение разпространението на COVID – 19 .

През 2018 година ръководството си постави за цел да увеличи обема на продажбите, както и отдаването под наем на земи и терени в изграждащите се икономически и индустриални зони, собственост на Дружеството. От съществено значение за Дружеството бе продължаващото изграждане на инфраструктурата в Икономическа зона София – Божурище. Продажбите достигнаха 8 585 хил. лв. В изпълнение на поставените задачи на ръководството през 2018 г., дружеството приключи с положителен финансов резултат в размер на 3 912 405.82 лв.

Първите месеци на 2019 година потвърдиха положителната насока за развитие на дейността, като продължаваше тенденцията за реализация на приходи от продажба на урегулирани имоти и парцели в Икономическа зона София – Божурище. През 2019 година се увеличи обема на продажбите, като и отдаването под наем на земи и терени в изграждащите се икономически и индустриални зони, собственост на Дружеството. Продажбите достигнаха рекордните 21 034 хил. лв., като резултатът от дейността на Дружеството за 2019 година е в размер на 10 104 496.83 лв.

Резултатът от дейността на Дружеството за 2020 година е също положителен и е  отчетена  текуща печалба в размер на 2 157 635,79 лв. Независимо от ограниченията и строги мерки за разпространението на COVID – 19 и въведения пореден „локдаун“ продажбите достигат 5 915 хил. лв.

През 2021 г., въпреки продължаващите негативни икономически тенденции в страната, извършените продажби достигнаха 6 861 хил. лв. , а очаквания финансов резултат е над 1 630 хил. лв.