17 нови детски градини се строят в София
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Април 2022 14:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
17 нови детски градини се строят в София

/КРОСС/ 17 нови детски градини се строят в момента в София, а други 18 се проектират. Това стана ясно по време на инспекция на общината на разширениeто на Детска градина 88 в квартал "Дружба".

Миналата година около 10 000 деца останаха без място в яслите и детските градини в София. От общината отказаха да се ангажират с прогноза за тази година, но експерти в образованието очакват отново толкова деца да останат извън приема.

Най-голям е недостигът на места в яслените групи. При тях съществува и голям проблем с недостига на персонал, тъй като в момента само медицински сестри имат право да се грижат за най-малките деца.

От министерството на здравеопазването публикуваха за обществено обсъждане промени в наредбата, които да разрешат в яслените групи да работят още фелдшери и лекарски асистенти. От Столична община ще настояват да се даде право и на педагози да се грижат за децата в яслените групи.

След разширението си Детска градина 88 в кв. "Дружба" ще разполага с 4 нови групи - 3 яслени и една градинска, които ще приемат деца от септември. И ръководството на градината обаче се сблъсква с проблема с осигуряването на кадри, които да се грижат за най-малките. За трите нови яслени групи са необходими 6 медицински сестри, а все още от ръководството на детското заведение не са успели да назначат нито един човек.