Икономистът: Рублата достигна до по-високи нива от преди началото на войната
Секция: ИКОНОМИКА
02 Май 2022 19:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Икономистът: Рублата достигна до по-високи нива от преди началото на войната

/КРОСС/  Решението за плащане на руския газ в рубли целеше да се яви като мярка срещу санкциите, наложени на Русия. Това обясни в ефира на „Твоят ден" по "Нова телевизия" икономистът Даниел Василев. По думите му санкциите имаха за цел да сринат рублата, Русия се опита да повиши търсенето, с решение, което да повиши нейната стойност. „За момента изглежда, че това се случва. Рублата поскъпна до стойност над тази от преди началото на войната, въпреки конфликта и санкциите. Към момента рублата изглежда стабилна, нвъпреки безпрецедентните санкции.

Досега не сме виждали Централната банка на страна от Г20 да има замразени активи. Едва ли обаче рублата ще запази високите си нива. Вероятно след няколко години ще видим, че тя започва да поевтинява", обясни той.

Отражението от този процес ще бъде видяно в цените на стоките в магазините, допълни икономистът. „Инфлацията е породена от печатането на пари в ЕЦБ. Освен монетарната инфлация ще има и поскъпване на стоките. Ние сме ощетени при разликите между валутните двойки", каза още Василев. Даниел Василев е категоричен, че едноличното решение на „Газпром" означава арбитраж и осъждане. „От нашата страна също има искане на правна помощ от ЕС за започване на дело срещу компанията", обясни той.