Проф. Румен Гечев: Приносът на БСП е очевиден - 22 млрд. са заделени за социални програми
Секция: ПОЛИТИКА
23 Май 2022 12:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Румен Гечев: Приносът на БСП е очевиден - 22 млрд. са заделени за социални програми

/КРОСС/ „Антиинфлационните мерки са свързани с паричната и фискалната политика. С тях се защитават бизнесът и домакинствата от инфлацията, в този смисъл те са действия срещу инфлацията. Навсякъде в Европейския съюз се дават преки или косвени помощи.“ Така народният представител от „БСП за България" и заместник-председател на бюджетната комисия в парламента проф. Румен Гечев коментира пакета от мерки на правителството в ефира на NovaNews.

По думите му правителството не е закъсняло с тези и мерки и припомни, че вече имаше една актуализация на бюджета, в която бяха продължени мерките от ковид кризата. „Така че българското правителство е взимало мерки така, както и другите членки на ЕС“, каза още той.

„Хубаво е, че се намери баланс на този етап, но България се простира според чергата си“, заяви социалистът и допълни: „Ние не можем да печатаме пари повече от ограниченията, които ни налага Паричният съвет, тоест трябва бъдат добре балансирани интересите и бизнесът да понесе промените на пазара.“ По думите му бизнесът няма вина за това, което се случва с енергийните носители, но и държавата ни няма пряка вина за тези развития.

Проф. Гечев обясни, че в момента се уточнява конкретният механизъм, по който ще се извършва контролът при отстъпката от 25 ст. за литър при горивата. „Работи се върху варианта контролът да става на базата на талона на колата, за да няма предпоставка за търговия с лични карти. Това се прилага в няколко европейски страни, включително и в Гърция“, посочи той.

На въпрос откъде ще дойдат парите за антикризисните мерки, Румен Гечев заяви: „Ако погледнем бюджетния дефицит, той остава същият, какъвто е заложен в рамките на предишната актуализация на бюджета. Тоест по-големи постъпления в бюджета ще има от ДДС, тъй като при по-високите цени постъпленията са по-високи. Този пакет няма да повлияе върху бюджетния дефицит на България, няма да повлияе върху тегленето на нови заеми“, заяви той и допълни, че тези 2 млрд. разходи няма да доведат да дестабилизация.

В студиото на NovaNews социалистът представи мярката за младите семейства, при която от 4500 лева се увеличава данъчната отстъпка за семейства с едно дете на 6000 лева, а за две деца 3000 лева данъчна отстъпка, която семействата ще могат да ползват на всеки 3 месеца. „Освен това ние предлагаме намаление на ДДС на някои от енергийните носители за домакинствата, от 20 на 9%, както и отпадането на акциза на енергийни носители, в това число и за “Топлофикация“, каза още Румен Гечев.

По думите му коалицията ще преразпредели спекулативно натрупаните свръхпечалби на фирмите, които произвеждат и доставят електричество, а тези пари ще се използват за антикризисния пакет. „Тази мярка се отнася и за държавни, и за частни фирми. Ориентират ще бъде около 15% осигуряване на печалба, а разликата ще бъде преразпределена в полза на българското общество“, уточни професорът.

Във връзка с пенсиите Румен Гечев обясни, че средното им увеличение ще е с 20%, а 60-те лева ковид добавка вече официално ще бъдат част от пенсията. „Сега те остават завинаги и повече няма да зависят от някакви условия, плюс едно над 10% увеличение на пенсиите. Така че при сегашна инфлация 10-12%, това увеличение ще покрие и евентуално увеличение на инфлацията“, смята социалистът. Той припомни и предложението на БСП за намаление от 20 на 9% на ДДС за продуктите от малката потребителска кошница, което не срещна подкрепа.

„Някои икономисти твърдят, че мерките са проинфлационни, но това не е вярно. Статистиката показва, че България провеждаме доста консервативна политика. БСП твърди, че намалението на ДДС на основни хранителни стоки нямаше да постави на изпитание макроикономическото състояние“, смята Румен Гечев.

Депутатът от левицата обясни, че част от мерките влизат в сила още от 1 юли като увеличението на минималната пенсия на 467 лева, а някои от 1 октомври, като вдигането на на тавана на пенсиите на 3400 лева.

„БСП предлага и увеличение на минималната работна заплата, но това е въпрос на разчети“, заяви социалистът, като допълни: „Ще настояваме за това, но към момента се приема един много сериозен социален пакет. 20 млрд. лева от началото са заделени за социални програми, сега се увеличават с още 2 млрд., така че приносът на БСП е очевиден“, категоричен е Гечев.

Левицата е съгласна да бъде свикан Националният съвет за тристранно сътрудничество. „Със синдикатите трябва да се води непрекъснат диалог“, смята социалистът.

По темата със Северна Македония проф. Гечев заяви: „Имаме уверение от нашия вицепремиер и нямам причина да не вярвам, че правителството не е обсъждало и няма да взима решение за сваляне на ветото на Северна Македония. БСП по никакъв начин, при никакви условия, няма да отстъпи от това. Ние няма да позволим даването на зелена светлина на РСМ към Европейския съюз, докато не си изпълнят договора с България“, каза социалистът и допълни, че няма лошо да бъде свикат Консултативният съвет за национална сигурност, на него има какво да се обсъжда, но позицията на БСП остава непроменена.