Ковачевски иска гаранции, че няма да има други искания от България
Секция: СВЯТ
17 Юни 2022 16:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ковачевски иска гаранции, че няма да има други искания от България

/КРОСС/ Република Северна Македония все още не е получила предложението на френското председателство, но то ще пристигне в страната едва след като всички държави-членки, включително България, го приемат, каза на пресконференция в Охрид премиерът на страната Димитър Ковачевски.

„То ще ни бъде представено и тогава ще дадем своите забележки. Изложих позициите си, те са ясно дефинирани в парламента - няма да водим разговори за македонския език, за македонската идентичност и трябва да има цялостно решение, което да гарантира, че с това няма да има други изисквания относно напредъка на страната ни в ЕС“, каза Ковачевски.

Той не пожела да коментира политическата ситуация в България, но отново заяви, че за разлика от Скопие, където правителството не използва преговорите с България за „трупане на точки“ във вътрешнополитически план, в София е точно обратното - въпросът за Северна Македония е бил използван за „ежедневна политическа употреба“.

 „Не знаем какво ще се случи, защото зависи от събитията в техния парламент, така че е най-добре да го следим, както го правят всички останали“, каза Ковачевски.

Той отново повтори, че страната не бива да се обвързва с дати за старт на преговори с ЕС, защото е напълно подготвена и вече нищо не зависи от нея, но подчерта, че за разлика от опозицията той смята, че ЕС е стратегическа цел и не бива да има отказ от нея. 

"Република Северна Македония има четири последователни доклада на ЕС, 45 процента от нашето законодателство е хармонизирано с това на ЕС, дори в някои глави имаме по-голяма хармонизация от страните, които започнаха вече преговори. Това означава, че сме напълно готови да започнем процеса и сега зависи от съгласието на всички държави-членки“

По думите на Ковачевски 80% от търговията на страната е с ЕС, същото важи и за преките чуждестранни инвестиции, а по-голямата част от емигриралите от Северна Македония са в страни от ЕС.