Инициативата „Ваксинация през целия живот“
Секция: Здраве
31 Юли 2022 14:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Инициативата „Ваксинация през целия живот“

/КРОСС/  Инициативата „Ваксинация през целия живот" на MSD ни показва, че освен в здравно отношение, ваксините могат да бъдат полезни на обществото и икономически.

В случая се говори за модел, който да предотврати заболяванията, и да има позитивен икономически ефект. Тази пандемия от КОВИД-19 ни показа, че този модел е много правилен, защото при този модел ваксинираме хора, които не са само в детската възраст. Финансовата подкрепа за такава ваксинация не би могла да бъде измерена с по-малко от десетократно по-голямо увеличение, ако това са болни хора и те бъдат лекувани", казва про. Радка Аргирова - посланик на кампанията на MSD.

0,76% от всички здравни разходи у нас отиват за ваксини. Само преди четири години процентът е бил 1. „Това не е даване на пари на Министерството на здравеопазването, това е инвестиция директно в здравето на хората", заяви тя.

За да бъде ефективен този модел обаче, трябва да бъдат преодолени и някои препятствия. „Става дума за между 17 и 20 заболявания. В момента реалната ситуация е такава, че повечето от тях са причинени от различни инфекциозни агенти. Основните пречки за това са, че прогресът в медицината и биотехнологиите напредва много по-бързо, отколкото нашето мислене", коментира проф. Аргирова.

Според нея за успешното прилагане на този модел се изисква солидна подготовка. „Първо, едно актуализиране на Националния имунизационен календар. Тук трябва да се включат много сериозно личните лекари, хора от съответната медицинска специалност", посочи специалистът.