Бизнесът: Танкерите с втечнен газ са три, а хранилището в Чирен е най-празното в ЕС
Секция: ИКОНОМИКА
01 Август 2022 16:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бизнесът: Танкерите с втечнен газ са три, а хранилището в Чирен е най-празното в ЕС

/КРОСС/ Възстановяването на газовите доставки по съществуващия ни договор с "Газпром" е безалтернативно.  Това заявяват от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) в позиция, с която призоват за спешни мерки за осигуряване на необходимите количества и при разумни цени на природен газ.

Според бизнеса танкерите с газ от САЩ за страната ни, обявени от Кирил Петков, не са седем, а три. А заедно с неустойките по договора с руската страна, той ще ни излезе три пъти по-скъп. В същото време газохранилището в Чирен е най-празното в ЕС, припомнят от АОБР.

Пълният текст на позицията:

"На 27 юли т.г. Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) за пореден път призова за спешни мерки за осигуряване на необходимите количества и при разумни цени на природен газ, вкл. да бъдат възобновени спешно доставките от ООО „Газпром експорт“, съгласно съществуващия договор.

В отговор на този наш призив, на 28 юли т.г. министър-председателят в оставка оповести намерение за сключване на договор с неизвестен за обществото американски доставчик за седем танкера с втечнен газ, но „пропусна“ да даде достатъчна информация относно ценовите условия, трасетата за доставка и други важни обстоятелства, които българският бизнес, а и българското общество следва да знаят.

Всъщност, танкерите не са седем, а три – останалите четири са за следващата година и са непотвърдени. Въпросните три танкера за настоящата година биха осигурили по-малко от половината от недостигащите ни количества. Освен това, няма осигурен капацитет – нито на терминал за разтоварване, нито на трасе до газопреносната мрежа на България.

Дори по някакво чудо да се намери начин втечненият газ да стигне до България, той ще е с 35-40% по-скъп от газа по договора с „Газпром експорт“. А като се добавят и неустойките, които ще платим по клаузата „вземи или плати“ в договора ни с „Газпром експорт“, този газ ще ни излезе три пъти по-скъп от този, който имаме, но не взимаме.

За всички разумно и обективно мислещи хора е повече от ясно, че е безалтернативно възстановяването на доставките по съществуващия ни договор с руската страна. Вече станаха ясни откровените неистини за оскъпяване с 11% при превалутирането – не се оскъпява с нито цент! Ако правителството не е наясно как се прави превалутиране, да се консултира с колегите си в Италия, Германия, Франция, Австрия, Словакия и Унгария.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Независимо от това, че служебното правителство още не е обявено, очевидно е, че то с „летящ старт“ ще трябва да решава неотложни проблеми.

Не можем да губим и ден повече! Въпреки и без това мизерно малкия си обем спрямо годишното потребление, газогранилището в Чирен е най-празното в ЕС.

Наясно сме, че сме поставени в условията на тежка политическа криза, но в настоящия момент много по-страшна е енергийната и икономическа криза особено за бизнеса, който не може да пренастрои производството си на други енергоносители за месеци дори. Нека политиците ни престанат с непремерените, неразумни и национално безотговорни действия и говорене. Грешките са направени, но трябва спешно да бъдат поправени, ако искаме българската икономика да оцелее и домовете ни да са топли."