Финансовият министър не очаква бюджетен излишък
Секция: Интервюта
17 Август 2022 11:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Финансовият министър не очаква бюджетен излишък

/КРОСС/ До края на годината Министерството на финансите ще успее да събере приходите в бюджета, но към момента не очакваме преизпълнение. Трябва да се положат максимални усилия от двете приходни администрации (НАП и Агенция "Митници"), за да можем да осигурим и да гарантираме изпълнението на приходите. Това заяви в интервю за БТА служебният финансов министър Росица Велкова.

Доброто изпълнение на бюджета до момента вероятно ще се влоши през август. Причината са намалените ставки на ДДС на редица стоки и услуги от 1 юли, както и по-големите разходи за персонал.

Велкова припомня, че към края на юли държавният бюджет е с излишък от 1,5 млрд. лв. През август обаче ефективно ще се прояви нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното и намалената на 9% за парно и природен газ от 1 юли, както и премахването на акциза за някои горива. "Имаме също и увеличени разходи за персонал от актуализацията на бюджета от юли. А те в двоен размер ще бъдат изплатени през август", отбелязва министър Росица Велкова.

Към тези загуби за хазната трябва да се прибавят гласуваната с актуализацията на бюджета от 1 юли отстъпка от 25 ст. за бензин и дизел, силно завишените данъчни облекчения за деца, новите компенсации за фирмите и гражданите-потребители на природен газ.

Данните от изпълнението на бюджета към края на юни показват, че до края на годината държавата трябва да събере по план още 23 млрд. лв. от данъци, от които малко над 16 млрд. лв. са от ДДС. В същото време бюджетът е одобрен с дефицит от 7,6 млрд. лв., което означава, че големите разходи тепърва предстоят. До края на юли бюджетът неизменно бе с излишък основно заради замразените държавни инвестиции, планирани за тази година. За Велкова по-приемлив е нариантът за съкращаването на разходи вместо покачването на данъчни ставки.

Подготвяме се интензивно за приемане на еврото, като се работи с целева дата 1 януари 2024 година, казва още Велкова.

Създадена е междуведомствена работна група, която да подготви проектозакон за приемане на еврото. Очаква се комуникационната стратегия за еврото да бъде приета в близките седмици. Работи се и на техническо ниво съвместно с БНБ за СЕПА-плащанията. Идентифицирани са всички участници, с които трябва да се работи за въвеждане на еврото. Това са всички държавни институции с финансова информация.

"Очаквам задържане на нивата на инфлацията, но до края на годината тя ще продължи да бъде двуцифрено число. Очаквам и спад на темпа на растеж на брутния вътрешен продукт на годишна база. Това са очакванията и на международните институции - те съвпадат с нашите прогнози", посочи Велкова.

 

Източник: Вестник „Дума“