Чавушоглу обвини Гърция, че предявява "максималистки претенции" в Егейско море
Секция: СВЯТ
07 Септември 2022 10:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Чавушоглу обвини Гърция, че предявява "максималистки претенции" в Егейско море

/КРОСС/ Турският външен министър Мевлют Чавушоглу е написал писмо до всички столици на страните от Европейския съюз, обвинявайки Гърция, че са ангажира в "незаконни действия" и предявява "максималистки претенции" в Егейско море, съобщи Анадолската агенция, цитирана от в. "Катимерини".

Писмото от 1 септември е било изпратено също до ръководителя на външната политика на ЕС Жозеп Борел, до постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН, до генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и до генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, посочва агенцията.

Според неназовани източници турският външен министър твърди в писмото, че съществуват проблеми в Егейско море като ширината на териториалните води и националното въздушно пространство, демилитаризация на континенталния шелф и териториалните води.

Писмото също така споменава за "нарушаването на демилитаризирания статут на островите в Източно Егейско море".

Анадолската агенция посочва, че "писмото е подчертало, че там има острови, малки островчета и скали и служебни зони, като район за издирване и спасяване (SRR), район за полетна информация (FIR) и NAVTEX, чийто суверенитет не е прехвърлен на Гърция чрез валидни международни споразумения".

В него се казва също, че "Гърция твърди, че разполага с въздушно пространство от 10 морски мили, въпреки че ширината на териториалните води в Егейско море е 6 морски мили".

"Гърция е единствената страна в света, чиито териториални води и въздушно пространство не се припокриват и не са признати от никоя друга държава", се казва още в писмото.

Източниците са заявили пред Анадолската агенция, че в писмото Анкара е описана като "подкрепяща диалога", а Атина - като "избягваща диалога и ескалираща напрежението".