Социолози: Шансовете за съставяне на правителство сега не изглеждат добри
Секция: Анализи
26 Септември 2022 12:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Социолози: Шансовете за съставяне на правителство сега не изглеждат добри

/КРОСС/ В предизборната кампания преобладават негативните послания и те звучат на много по-силно. Кампанията е изтъкана от издигане не на червени линии, а направо на червени зидове кой с кого няма да се коалира, и не отговаря на очакванията на гражданите. Това каза в БНТ "Денят започва" социологът Юлий Павлов. Той е категоричен, че почти всички кампании са насочени към твърдите ядра и поради тази причина няма голяма надежда да се повиши избирателната активност.

Отбеляза, че икономическите теми тревожат хората, а те много малко присъстват в разговора на кандидатите с избирателите.

Според Павлов пряка намеса на служебния кабинет в предизборната кампания няма. Има упреци от една или друга страна, че той префокусира определени теми. Що се отнася до организацията на изборите - досега не сме чули някакви упреци, каквито имаше преди изборите миналата година.

Социологът Юрий Асланов подчерта, че масовият интерес към тази кампания е слаб. Няма определени силни и оптимистични очаквания за развръзка на политическата криза, макар че хората биха желали да се стигне до някакъв компромис и разбирателство между политическите сили и след изборите да се направи опит за сформиране на редовен кабинет. Към вътрешнополитическата криза, която преживяваме от две-три години, се наслагват няколко външни кризи, които са тежки и сложни - те могат да разрушат социалните баланси, да влошат икономическото положение. Що се отнася до посланията, открои той, политическите сили, участващи в кампанията, ги използват по-скоро за взаимни нападки или за оправдания, но не и за разговор с хората.

Асланов допълни, че тази година делът на колебаещите се за кого да гласуват е съществено по-нисък, отколкото миналата година. Факторът на умора е налице. Преди тези избори се увеличава делът на хората, които очакват отново да не бъде съставено правителство или то да е краткотрайно. Шансовете за съставяне на правителство сега не изглеждат добри и участниците в предизборната борба допълнително предлагат аргументи в тази посока с поведението си и с посланията си.