Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии привлече изключителни студенти
Секция: Технологии
01 Октомври 2022 15:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии привлече изключителни студенти

/КРОСС/ Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, е национална кауза и това е причината да има дългосрочно споразумение, подписано между българската държава, Политехническите университети в Цюрих и в Лозана, и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Това международно споразумение е ратифицирано от Народното събрание на България през септември 2021 г. Много български предприемачи също подкрепиха института, каза проф. Мартин Вечев - архитект и създател на INSAIT, на първата конференция на института в София, в която участват световноизвестни учени в областта на информатиката и изкуствения интелект.

Проф. Мартин Вечев е архитект на INSAIT и е професор в ETH Zurich. Изследванията му помагат за създаването на по-надежден и сигурен изкуствен интелект. Той е възпитаник на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".

Проф. Вечев разказа на форума какво се е случило след обявяването на създаването на института през април тази година. През май обявихме и докторантската програма на INSAIT, която е първата от този тип в Източна Европа. Привлякохме и учени от чужбина, които да са ментори в тази докторантска програма, в която ще се изграждат световните лидери и хората, които измислят технологиите, подчерта проф. Мартин Вечев.

Той съобщи, че институтът е успял да привлече изключително силни студенти - българи и чужденци, идващи от едни от най-силните университети в света, за да учат в България, което никога не се е случвало преди това. Тези хора ще бъдат обявени през октомври и това наистина е повратната точка на този проект. Фокусът на INSAIT е върху изследванията на световно ниво и това е абсолютно задължително за нашата институция, отбеляза професорът.

"Аз съм архитектът на INSAIT, това е проект, по който работим вече четири години, въпреки че беше анонсиран през април. Големите световни университети са институции, които привличат талантите, учениците, там се изграждат специалистите, привличат се технологиите и технологичните компании. В тези университети се прави и наука, има и преподаване. Тези големи университети са сърцето на държавите и определят идентичността им, като те са основата на продуктовата икономика. Идеята на INSAIT е да бъде едно от тези места и ако успее да бъде такова място, тогава, всички тези неща ще се случат - привличането на таланти, оставането на младите хора в България, привличането на големи инвестиции и създаването на компании", заяви проф. Мартин Вечев. 

На откриването на форума, който продължава с технически лекции, присъства и министърът на иновациите и растежа Александър Пулев. 

Форумът е под мотото Emerging Trends in AI and Computing Research ("Нововъзникващи тенденции в изкуствения интелект и компютърните изследвания"). Той е подходящ за софтуерни инженери, предприемачи, членове на академичната общност, студенти и инвеститори в технологичния сектор. Конференцията се организира ежегодно, като част от мисията на INSAIT за утвърждаване на региона като дестинация за научни изследвания и технологии от световно ниво.

Презентациите включват машинно обучение, компютърно зрение, автономни автомобили, киберсигурност, обработка на естествен език, езици за програмиране, криптография, компютърни архитектури и верификация от световноизвестни изследователи, повечето от които ментори в докторантската програма на INSAIT.