„Солвей Соди“ заменя въглищата с алтернативни горива
Секция: ИКОНОМИКА
06 Октомври 2022 17:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Солвей Соди“ заменя въглищата с алтернативни горива

/КРОСС/ Най-големият производител на калцинирана сода у нас - девненският завод „Солвей Соди", започва изпълнението на проект за изграждане на инсталация за производство на пара, която ще използва предварително третирани неопасни местни битови отпадъци и биомаса. Писмо за инвестиционното намерение е внесено в РИОСВ- Варна от новосъздадената дъщерна компания „Девня Енерджи".

Новата мощност трябва да заработи до началото на 2026 г. и да замени досегашната, която е на твърди вносни горива. Проектът е част от стратегията на компанията, която предвижда след 2030 г. да се прекрати използването на въглища, а до 2050 г. да има нулеви въглеродни емисии, съобщи изпълнителният директор на „Солвей Соди" Спирос Номикос.

Инвестицията в екопроекта ще е около 350 млн. лв., като за последните 25 г. в модернизация на завода са вложени близо 1,6 млрд. лв. При изграждането на съоръжението ще се използва патентована от група Солвей система за пречистване на димни газове, която ликвидира 99% от замърсителите във въздуха. Годишно инсталацията ще оползотворява минимум 300 000 тона отпадъци, намалявайки натоварването на регионалните депа в Североизточна България. Използването на биомаса ще понижи оперативните разходи на земеделските производители, значително ще намалеят и емисиите на въглероден диоксид на завода.


Източник: Труд