Тройният концерт от Бетовен - в четири български града преди Коледа
Секция: КУЛТУРА
25 Ноември 2022 16:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тройният концерт от Бетовен - в четири български града преди Коледа

/КРОСС/ Между 29 ноември и 23 декември публиката в Сливен, Враца, Видин и София ще има възможност да чуе едно емблематично за виенската класика произведение - Концерт за цигулка, виолончело и пиано от Лудвиг ван Бетовен.

Идеята е на пианистката Надежда Цанова, която ще си партнира с цигуларката Кремена Оксенкруг и виолончелиста Александър Сомов. Тримата солисти ще застанат пред три различни оркестъра:
- Сливенския симфоничен оркестър с диригент Георги Димитров - на 29 ноември от 18.30 ч. в зала "Сливен";

- Симфониета - Враца с диригент Христо Павлов - на 2 декември от 19.00 ч. в Градската концертна зала;

- Симфониета - Видин с диригент Петър Димитров - на 22 декември от 18.00 ч. в зала "Филхармония" - Видин, и на 23 декември от 19.00 ч. в музея "Земята и хората" - София.

Надежда Цанова е носител на много награди от национални и международни конкурси. 16-годишна прави своят дебют със Симфоничния оркестър на Харков, Украйна. Дипломира се с магистърска степен по пиано в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София, после специализира в Кралската консерватория в Брюксел, Белгия. Паралелно с това завършва и "Schola Cantorum" в Париж, където получава най-високото отличие - "Diploma Di Concert". Първата награда от международния конкурс за пианисти в Париж "Flame" през 2013 г. слага началото на международната ѝ концертна кариера. Осъществява концертни турнета в Япония, Китай, Испания, Португалия, Австрия и Германия. Получава покани да солира на симфонични оркестри в Харков (Украйна), Токио (Япония), Илинойс (Чикаго, САЩ), Адана (Турция), Регенсбург (Германия), камерния оркестър "Солистите на Залцбург" (Австрия), Симфоничния оркестър на БНР, Софийската филхармония и повечето български симфонични състави. Пианистка изнася солови рецитали в Италия, Белгия, Германия, Франция, Испания, Португалия, Австрия, Русия, Украйна, Турция, Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Япония, Китай, САЩ и др. Често инициира и участва в премиерни изпълнения на нови български произведения.

Кремена Оксенкруг в момента е директор на Сливенския симфоничен оркестър. Възпитаничка е на Музикалното училище в Бургас и НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София. След завършването на музикалното си образование живее и работи за дълъг период от време в Италия. Цигуларката има успешна международна кариера - изнасяла е концерти в Италия, Белгия, Франция, Испания, Германия, Чехия, Словения, Черна гора и Русия. Има няколко издадени албума. Основател е на фестивала за барокова и нова музика "San Martino a Natale" във Венеция, а понастоящем тя е и професор по цигулка в Кралската консерватория в Монс (Белгия).

Александър Сомов е любимец на българската публика. Роден и израснал в София, след завършването на Националното музикално училище „Любомир Пипков" той продължава обучението си във Висшето училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон при проф. Стефан Попов. През 1998 г. Сомов става първият източноевропеец - носител на Златния медал, най-високата награда на престижното учебно заведение. Лауреат е и на редица авторитетни награди от български и международни конкурси, високо ценен солист и камерен изпълнител. Канен е като гост-водач в Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър, Шотландския и Английския камерен оркестър. В момента е водач на виолончеловата група в Страсбургската филхармония и професор в Академията на Страсбург.