Карадимов за ББР: Облигацията не е реализирана, но хонорари и комисионни са платени
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Ноември 2022 12:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Карадимов за ББР: Облигацията не е реализирана, но хонорари и комисионни са платени

/КРОСС/„Трима последователни министри, едноличен собственик на капитала на Българската банка за развитие, не са подписали решение за емитирането на облигацията от 1 млрд. лв. Управителният съвет на Банката ни предложи и на нас като Надзорен съвет да потвърдим решението им да спрат емитирането на облигацията, но ние като нов състав на Надзора отказахме да го направим. Това би означавало „пито-платено", а ние не искахме да валидираме разход от 1 млн. лв., направен за тази облигация за банкови, адвокатски и консултантски хонорари, работили целево по проспекта на облигацията. Ние като Надзорен съвет не бяхме информирани за основанията, на които се иска прекратяването ѝ въпреки множеството формални запитвания към ръководството на банката, които сме отправили от назначението в началото на ноември тази година". Това заяви председателят на Надзорния съвет на Българската банка за развитие Росен Карадимов пред NOVA.

По думите му, въпреки че облигацията не е реализирана, разходът за хонорари и комисионни е платен. Ако действително условията по облигацията са станали неизгодни и лихвите са се покачили, както твърдят от Управителния съвет, извиква недоумение въпросът защо Управителният съвет е чакал толкова дълго време - от есента на 2021 г. до м. ноември 2022 г., да се прекрати емисията в условията на служебен кабинет, попита също той.

Карадимов отбеляза, че политическите сблъсъци трябва да се правят извън терена на ББР.

„Нашият мандат от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев е да уплътним основните функции на ББР по закон - да работи за малките и средни предприятия, да реализира публични политики в помощ на държавата и да регулира регионалните дисбаланси, което до момента банката не е реализирала ефективно", каза още той.

Председателят на Надзорния съвет на ББР припомни и позицията на министъра на иновациите, като принципал на банката, че върховенството на закона важи и за ББР, в т.ч. и по отношение на липсата на разрешение от принципала на банката - държавата - да се емитира облигационна емисия в особено голям размер.

„Емитирането е направено, без да се вземе разрешение от съответните, през този период, отговорни министри, които по закон са едноличен собственик на капитала на банката", каза той, като добави, че подобно разрешение е поискано от управителите на банката няколко пъти, но те са продължили с емисията, въпреки липсата на разрешение.

Росен Карадимов подчерта, че банките, консултанти по сделката, също са изискали две последователни решения на едноличния собственик на капитала - при стартирането и при евентуалното приключване на емисията - но такива не са подписани и не са давани от отговорните по това време министри.

Той отбеляза, че в банката в момента тече одит от Сметната палата, какъвто не е правен от 15 години насам и всякакви спекулации, правени от политици, със становища на набедени за одитори хора са несъстоятелни. По думите му, реализираните разходи по емисията в размер на 1 млн. лв. са направени целево и единствено за емитирането на облигацията, а не за други дейности, свързани с кредитния портфейл на банката.

Карадимов каза също, че банката трябва да се обърне към значително по-солидна подкрепа за малките и средни фирми, към съсловните организации, общините, неправителствения сектор, работодателските организации, които да са и гарант за по-добрата публичност и дейност на банката.