Над 10 000 деца и ученици са върнати в училище през тази учебна година
Секция: БЪЛГАРИЯ
05 Декември 2022 12:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над 10 000 деца и ученици са върнати в училище през тази учебна година

/КРОСС/ Над 10 000 деца и ученици са върнати в училище през тази учебна година от екипите, действащи по Механизма за обхват. Това показват данните от информационната система за неговото реализиране, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).

1480 повече деца и ученици са върнати в образователната система през тази учебна година, с което броят им е нараснал на 10 180. В началото на учебната 2021/2022 година те са били 8700. 1324 повече са новообхванатите, които никога досега не са били записани в детска градина или училище. Така общият им брой става 7270, като през миналата година те са били 5946.

Общият дял на необхванатите в образователната система намалява на 5,28 процента, като в началото на миналата учебна година е бил 5,44 процента.

Според експерти една от водещите причини за отпадане на децата и учениците в предучилищна възраст от образователната система е липсата на ангажираност и подкрепа от страна на семейството (31,90 на сто). Други семейни причини, отсъствия по неуважителни причини и пропуски в обучението също водят до отпадане от училище.

Механизмът за обхват включва съвместна работа между експерти от три министерства - на образованието и науката, на вътрешните работи и на труда и социалната политика, заедно с представители на местната власт.

Още преди началото на учебната година служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов обяви дейностите по Механизма за обхват сред основните приоритети на МОН. По думите му трябва да се полагат всички грижи и усилия, за да могат повече деца да бъдат включени в образователната система. Затова и дейностите по Механизма се оптимизират. Едно от подобренията е, че Регионалните управления на образованието вече имат по-добра връзка с ГРАО и МВР и могат по-ефективно да осъществяват дейността си по откриване на необхванатите от образователната система деца и ученици.

Механизмът за обхват се прилага по отношение на децата и учениците, които не са обхванати в образователната система, за които има риск от отпадане от училище или са напуснали преждевременно образователната система. Той включва: създаване и дейност на екипи за съвместна работа на институциите за обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст (екипи за обхват); взаимодействие на институциите по прилагането на комплекс от мерки за обхващане и включване в образователната система и предотвратяване на ранно отпадане на децата в риск; прилагане на процедурата за отпускане на семейни и други помощи в натура спрямо индивидуалните потребности на децата и учениците, както и подобряване на координацията при налагане на санкции спрямо родителите, настойниците, попечителите или лицата, които полагат грижи за детето, при неизпълнение на задълженията им по Закона за закрила на детето и Закона за предучилищното и училищното образованиe. В механизма за обхват са включени и други дейности, които целят децата и учениците да посещават редовно образователните институции.