Жените над 43 също имат право на безплатни инвитро процедури
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Декември 2022 19:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жените над 43 също имат право на безплатни инвитро процедури

/КРОСС/ Петчленен състав на Върховния административен съд реши окончателно, че жените, навършили 43 години също имат право на безплатни инвитро процедури. Върховните магистрати оставиха в сила решение на тричленен състав на ВАС от 1 юли тази година.

С него бяха отменени разпоредбите на чл. 27, ал. 1, т. 3 и ал. 2 от Правилника на центъра за асистирана репродукция на Център за асистирана репродукция, издаден от министъра на здравеопазването, което налагаше забрана за отпускане на финансиране за извършване на този вид медицински процедури.

Разпоредбата на чл. 27, ал. 1, т. 3 е въведена с изменението и допълнението, извършено с Правилник за изменение и допълнение на Правилника за организацията на работа и дейността на Център „Фонд за асистирана репродукция", обн., ДВ, бр. 58 от 29.07.2011 г., и гласи:

„3. при жени, навършили 43 години към датата на подаване на заявлението по чл. 31, ал. 1."

Разпоредбата на чл. 27, ал. 2 е въведена със същото изменение и допълнение на правилника, като в първоначалната си редакция гласи:

„(2) Не се извършва финансиране на втори и трети опит по реда на този правилник на жени, навършили 43 години към датата на подаване на заявлението за втори и трети опит."

По този начин се регламентира допълнителен критерий, съставляващ възрастово ограничение за определяне на лицата за организационно и финансово подпомагане със средства от Центъра за асистирана репродукция, а именно - жени, навършили 43 години към датата на подаване на заявлението, посочват от Върховния административен съд.

Магистратите приемат също, че при приемането на оспорените разпоредби са допуснати съществени процедурни нарушения в разрез с изискванията на Закона за нормативните актове (чл. 26, ал. 1 и чл. 28, ал. 1, 2 и 3). Трайна съдебна практик на ВАС е, че това е достатъчно основание за отмяна, посочват от съда.