Лавров: Страните от Евразийския икономически съюз скоро ще преминат към изчисляване на търговската статистика не в щатски долари
Секция: Русия
14 Декември 2022 19:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лавров: Страните от Евразийския икономически съюз скоро ще преминат към изчисляване на търговската статистика не в щатски долари

/КРОСС/ Руският външен министър Сергей Лавров е убеден, че страните-членки на Евразийския икономически съюз скоро ще преминат към изчисляване на търговската статистика не в щатски долари, а в други валути, съобщават руски медии.

„Една от най-динамично развиващите се регионални асоциации е Евразийския икономически съюз. Тя обединява почти 185 милиона потребители, а общият брутен доход е над 2 трилиона долара", каза Лавров в сряда на международната междупартийна конференция: „Евразийският избор като основа за Укрепване на суверенитета", организирана от Единна Русия."

„Въпреки че трябва да преминем към статистика в други валути, но засега по инерция броим в долари, но скоро, убеден съм, това ще отмине."

Ръководителят на руското външно министерство подчерта, че вече е в сила споразумение за свободна търговия с Виетнам и Сингапур.

„Водят се преговори за сключване на споразумение с Иран и Египет, планира се да започнат официални преговори за преференциална търговия с Индия, Индонезия и ОАЕ. Поддържат се съответните контакти с Израел, работи съвместна група за проучване на възможността за сключване на споразумение с друг съсед, Монголия", каза още Лавров.

Лавров отбеляза, че страните от Евразийския икономически съюз работят заедно за повишаване на устойчивостта на своите икономики към всякакви външни влияния, по-специално за намаляване на негативните последици от едностранните санкции, наложени от САЩ и техните европейски сателити.

"Сред безусловните приоритети са осигуряването на продоволствена сигурност, формирането на вериги за доставки, реализацията на други проекти за сътрудничество. Климатът и цифровият дневен ред вървят напред, бариерите пред търговията се премахват", добави Лавров.