Всеки втори у нас е настроен негативно към еврото, бизнесът е на друго мнение
Секция: ИКОНОМИКА
19 Декември 2022 13:36
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всеки втори у нас е настроен негативно към еврото, бизнесът е на друго мнение

/КРОСС/ Всеки втори у нас е настроен негативно към приемане на еврото. При бизнеса ситуацията е точно обратната. Това показва национално представително проучване на "Алфа рисърч" по поръчка на Министерството на финансите.

Проучването е направено след 1200 души и 500 фирми. То показва, че половината от хората не одобряват приемането на еврото - 30% одобряват. При бизнеса пък 60% одобряват. Проучването е показало, че дори да се увеличи информираността по темата, пак хората са негативно настроени.

С повече информация за приемането на еврото разполагат едва 10% от запитаните. При бизнеса процентът е по-голям.

Основните опасения на хората са, че с приемане на еврото ще се вдигнат цените, ще се увеличи инфлацията и може да има много измами, предимно при търговските вериги. Подобни опасения имат и от бизнеса, които казват, че може и те да са коректни, но не са сигурни в своите конкуренти.

Предимствата, които отчитат при еврото са, че ще се улеснят разплащанията в чужда валута, ще се улеснят пътуванията и по този начин няма да се губят пари при транзакции, а също така ще се улесни и кредитирането.

"Първа задача от комуникационната стратегия беше да се проведе едно национално представително проучване сред хората и бизнеса за обществените нагласи за въвеждането на еврото в България, за да видим коя е отправната точка, за да знаем какви са страховете, кои са притесненията на хората, на бизнеса, за въвеждането на еврото, за да може на базата на това да се подготвят конкретни и ясни отговори на всички въпроси, които вълнуват хората и бизнеса и да се намерят решения", каза Росица Велкова, служебен министър на финансите.

"Хората, които нито са ползвали досега евро, нито смятат, че ще се адаптират лесно, са съсредоточени най-вече в малките селища, възрастни хора с ниско образование в малките селища. При тях само информация в интернет няма да е достатъчна. Очевидно много добра би била инициативата да се работи с кметовете, с местни институции, с хора, които могат да подпомогнат тези граждани да не станат жертви на измама", каза Боряна Димитрова от "Алфа рисърч".

Служебният министър на финансите увери, че до март следващата година ще бъде готов и специален закон за еврото, който ще бъде внесен и в НС.