Карлос Сайнс най-бърз в първия етап на Рали Дакар
Секция: Автомобили
01 Януари 2023 19:30

/КРОСС/ Карлос Сайнс (Испания, Audi Sport) поведе в тазгодишното издание на престижната офроуд надпревара Рали Дакар, след като преодоля ранни проблеми и финишира с феноменален спринт в неделния първи етап. Действащият шампион Насер Ал-Атия (Toyota Gazoo) пък остана извън челната петица.

Матияс Екстрьом (Швеция, Audi Sport) поведе рано в 367-километровата отсечка и запази преднината си до предпоследната контрола, когато Сайнс атакува. Той изоставаше на четвърто място и с над две минути, но в крайна сметка стигна до 42-та си етапна победа в Дакар.

Екстрьом загуби позиция и срещу Себастиан Льоб (Франция, Bahrain Raid Xtreme), който изостана с 10 секунди от Сайнс и поведе с 23 на шведа. Ал-Атия пък загуби 7:07 минути срещу победителя в първия етап и остава осми в генералното класиране пред Стефан Петерханзел (Франция, Audi Sport).

Даниел Сандърс (Австралия, Red Bull GasGas) спечели в мотоциклетния клас със седем секунди пред Пабло Кинтания (Чили, Monster Energy Honda) и десет пред Рики Брабек (САЩ, Monster Energy Honda).

Така Сандърс оглавява генералното класиране с минута пред Хоан Бареда (Испания, Monster Energy JB) и 1:15 пред Брабек.

Победата на Сандърс обаче бе съпътствана от голям проблем за отбора му, тъй като шампионът от миналата година Сам Съндърланд (Великобритания, Red Bull GasGas) катастрофира на 52-ия километър и бе отведен в болница с болки в гърба.