Иван Шишков: Работата по магистралите не е спирала
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Януари 2023 12:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Иван Шишков: Работата по магистралите не е спирала

/КРОСС/ Проблемите с магистралите са два. Първият е, че имаме изключително малко магистрали. Когато повече от половината не са изградени, движението е много по-интензивно, а магистралите се износват много бързо. Това е проблемът, който се превръща в снежна топка и лавина в последните години. Това каза служебният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков в предаването „Тази събота" по бТВ.

Работата по магистралите не е спирала, посочи той. В развитието на инфраструктурата в България през последните години няма стратегия. „В момента на места се сменят мантинели, пуснахме движението през „Витиня". В рамките на тези 5 месеца се вижда, че има напредък, но той не става с магическа пръчка и не става отведнъж", подчерта той.

Министърът добави, че има проблем и с граничните пропускателни пунктове. „Нашите КПП-та са изключително непроходими. Има проблем с пропускливостта. Водят се разговори с Турция по наше предложение да се разшири пункта „Лесово". Ще се направи скоростен път между пункта и АМ „Марица", за да имаме не един, а два пункта. Потокът е огромен", категоричен е той.

Проблемът с АМ „Струма" е заложен от правителството на ГЕРБ. „Чак сега имаме крайна процедура, за да се финализира да се изследват мерките за опазване на природната среда, а след това да се изготви подробния устройствен план. Политиците говорят много за магистрали, а правят малко", коментира Шишков.

Той изрази надежда, че ОВОС ще може да бъде спасен и че се работи по план за това, както и ще получат разрешение за строеж за малък участък през април или май тази година.

В момента са разплатени всички текущи ремонти, които са извършени на 100%. „Ремонтите, които са извършени, но са незаконни не по вина на строителните фирми, не можем да ги платим, защото те представляват незаконен строеж", обясни регионалният министър. Затова е внесено предложение в Народното събрание незаконните ремонти да бъдат обявени за търпими, което да позволи разплащането към строителните фирми.

„Проблемите трябва да се решават по законов ред, а не под натиск или с политически решения. Важно беше регионалният министър да направи анализа и тогава да се пристъпи на разплащане", коментира Шишков.

Той заяви, че няма притеснения от предстоящия зимен сезон и снегопочистването, тъй като държавата си е свършила работата.

Според него даването на концесии на пътища ще намали корупцията и ще повиши качеството на поддръжката.

Увеличението на ТОЛ таксите за товарните автомобили е отложено за лятото, за да бъде направен задълбочен анализ. Според него има опасност тежестта от това увеличение да падне директно върху българските потребители през превозвачите.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков е отправил покана към кмета на София Йорданка Фандъкова да направят съвместна инспекция на жълтата керамична паважна настилка в централната градска част на столицата. „Надявам се да дойде. Проблемът е много сериозен. Увеличили сме срока за построяване, той беше до март. Увеличили сме срока, за да не загубим европейските пари. За месец и половина не получихме отговор - има ли проблем в проекта, има ли проблем в строителството и в кого е проблемът, за да се случва това", обясни Шишков.

Има притеснения и за изтичащия гаранционен срок за ремонтите по „Графа" и „Солунска". „Ние не искаме да наложим финансова корекция на София, защото ще накажем София, а не Фандъкова. Аз не искам да наказваме София, а да бъдат завършени проектите", подчерта министърът.

бТВ, „Тази събота"