Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец публикува Световния годишен доклад за бедствията – 2022 г.
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Февруари 2023 12:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец публикува Световния годишен доклад за бедствията – 2022 г.

/КРОСС/ Световният годишен доклад за бедствията на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец (МФЧК/ЧП) под заглавие: “Доверие, равенство и локални действия: Поуки от пандемията от COVID-19 за предотвратяване на следваща глобална криза”, съдържа данни за шокиращия брой смъртни случаи от коронавирус – над 6.5 млн. в световен мащаб. Докладът цитира данни на Международния валутен фонд (МФ), според които до края на 2024 г. пандемията ще струва на световната икономика 13,8 трилиона долара. Социално-икономическите последици също са огромни, а косвените въздействия засегнаха живота на почти всяка общност. Нито едно бедствие през последните десетилетия не е имало толкова огромни последици.

Документът разглежда в дълбочина успехите и предизвикателствата през последните три години, отправя и препоръки за недопускането на бъдещи трагедии от такъв мащаб, като предлага шест основни действия за по-ефективна подготовка за бъдещи извънредни ситуации в областта на общественото здраве. Това са: засилване на превенцията и готовността на местно ниво; използване на местния капацитет, чрез интегрирани здравни системи; изграждане на глобални механизми за солидарност, с помощта на които да се гарантира на всички общности достъп до ваксини, медикаменти, лечение и др.; защита на общностите от социално-икономическите въздействия на извънредни ситуации; събиране, обобщаване и анализ на данни на местно ниво и използването им при планиране на бъдещи действия; засилване на правната готовност за настъпването на извънредни ситуации в системата на общественото здраве.

            По този повод председателят на БЧК акад. Христо Григоров заяви: “Пандемията извади на преден план темата за доверието. Беше важно хората да се доверят на здравните власти и на нас, да се съобразят с наложените ограничителни мерки в името на спасяването на човешкия живот”. Той подчерта, че истинската готовност означава да можеш да реагираш адекватно при едновременното настъпване на множество опасности. “Съдбата ни е отредила да живеем в свят, в който бедствията и кризите са все по-чести, а техният интензитет е силно увеличен. Ето защо, ние трябва да сме подготвени да посрещнем даже случващи се едновременно различни кризисни ситуации. Това трябва да бъде непрекъснат процес”.

            За почти две години и половина, чрез дейностите си, свързани с борбата с пандемията от COVID-19 и нейното ограничаване, Българският Червен кръст подпомогна повече от 239 000 души с хранителни продукти, на близо 6 200 души в изолация бяха закупени храни и лекарства, а почти 26 000 получиха психологическа и емоционална подкрепа от психолози на БЧК. Осигурени бяха медицинска апаратура, хигиенни материали, дезинфектанти, както и близо 3 250 000 лични предпазни средства. За да помогне на обществото да се предпази, БЧК успя да достигне с достоверна информация до над 837 000 български граждани. Повече от 10 000 доброволци на организацията работеха неуморно в помощ на най-уязвимите групи от населението.

С пълния текст на Световния доклад за бедствията – 2022 г., можете да се запознаете тук: https://www.ifrc.org/document/world-disasters-report-2022