Калин Маринов, МИР: До дни стартира процедура за 200 млн. лв. за изграждане на собствени ВЕИ мощности за бизнеса
Секция: БЪЛГАРИЯ
06 Февруари 2023 15:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калин Маринов, МИР: До дни стартира процедура за 200 млн. лв. за изграждане на собствени ВЕИ мощности за бизнеса

/КРОСС/  „До дни предстои да бъде обявена процедурата за изграждане на ВЕИ мощности за производство, съхранение и собствено потребление на електроенергия. Това е третата мярка за подкрепа на бизнеса от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), бюджетът й е 200 млн. лв.“, съобщи Калин Маринов, заместник-директор на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК) във второто издание на Подкаста за иновации и растеж на Министерството на иновациите и растежа.

Микро-, малки и средни предприятия от различни сектори ще могат да кандидатстват за безвъзмездно финансиране от максимум 1 млн. лв. за изграждане на мощности до 1 MWh. Съфинансирането ще бъде до 50%. Произведеният ток от ВЕИ системите няма да може да се продава или връща в електроразпределителната мрежа най-малко 5 г. след приключване на проектите. По думите на Калин Маринов, интересът от страна на бизнеса към процедурата ще бъде голям.

„Това, което отличава тази процедура за ВЕИ от останалите в Плана за възстановяване и устойчивост, е задължението да се инсталират съоръжения за съхранение на енергията. Целта е да насърчим предприятията да я използват възможно най-ефективно. Наясно сме, че токът от възобновяеми източници няма да може да покрие всички производствени нужди, затова е важно да се разпределя за часовете и сезоните без достатъчно слънчева светлина“, каза още Маринов. Според него компаниите ще станат по-самостоятелни от свободния пазар на електроенергия и ще намалят разходите си.

По думите му, предстои да бъдат отворени и други процедури за енергийна ефективност и възобновяема енергия по линия на МИР за бизнеса у нас. „По Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ например ще има възможност за комбинация от грантове и финансови инструменти, с които фирмите трайно да намалят сметките си“, заяви заместник-директорът на ГД ЕФК.

Припомняме, че на 2 февруари за обществено обсъждане бе обявена и процедурата „Кръгова икономика“ по НПВУ. Мярката е с бюджет 180 млн. лв., като по нея ще могат да кандидатстват микро-, малки, средни и големи предприятия.  „С нея ще подкрепим предприятията да внедрят в производствата си оборудване, с което да намалят отпадъците и средствата за депонирането им, а от остатъчния материал да произвеждат нови продукти“, каза още Калин Маринов.