Планета отвъд Плутон има странен пръстен от отломки
Секция: Наука
09 Февруари 2023 14:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Планета отвъд Плутон има странен пръстен от отломки

/КРОСС/ В Слънчевата система има осем официално признати планети. Деветата беше Плутон, но той беше лишен от статута пълноценна планета през 2006 година и оттогава се числи като планета джудже. Но освен него в Слънчевата система има огромен брой планети джуджета с диаметър няколкостотин метра, повечето от които се намират отвъд орбитите на Нептун и Уран - в пояса на Кайпер.

Международен екип от планетолози откри, че планетата джудже Кваоар, разположена в покрайнините на Слънчевата система, има система от един или повече газово-прахови пръстени, разположени на разстояние 4,1 хиляди км от нейната повърхност. Изследването на астрономите е публикувано в списание Nature.

„Откриването на неизвестна досега система от пръстени в Слънчевата система беше голяма изненада за нас и по-специално не очаквахме да я открием на толкова голямо разстояние от Кваоар. Това поставя под съмнение нашите представи за това как в близост до планети могат да възникнат газово-прахови пръстени" казва Вик Дилън, професор от университета в Шефилд.

Сред планетите джуджета в Слънчевата система е и транснептуновият обект Кваоар, открит от известния американски астроном Майкъл Браун още през 2002 година.

Според оценките на астрономите тази планета джудже има диаметър от 1120 км, което я прави едно от най-големите малки небесни тела в далечните краища на Слънчевата система. Около Кваоар се върти 170-километровата луна Уейуот, открита от Браун и колегите му пет години след откриването на тази планета джудже. Поради голямото разстояние до Слънцето годината на Кваоар продължава почти 289 години.

Илюстрация на относителните размери, цветове и албедо на големите транснептунови обекти. Показани са също известните им спътници и изключителната форма на Хуамея, резултат от бързото ѝ въртене. Eurocommuter~commonswiki / CC BY-SA 3.0

Професор Дилън и колегите му открили, че Кваоар има още една луна освен Уейуот. Нейната роля играят един или повече плътно газово-прахови пръстени, разположени на около 4,1 хиляди километра от повърхността на планетата джудже. Освен Сатурн и други планети гиганти, подобни пръстени са открити само в още две планети джуджета - Харикло и Хаумея.

Учените са направили това откритие в хода на епизодични наблюдения как Кваоар покрива светлината на далечна от нас звезда. Такива събития, окултации - на езика на астрономите, позволяват на учените да търсят следи от съществуването на атмосферата на далечни планети, да изучават нейния състав, а също така да определят точните размери на малките небесни тела и другите им свойства.

В хода на подобни наблюдения, които професор Дилън и колегите му извършили с помощта на 10-метровия телескоп GTC на Канарските острови, учените неочаквано открили свидетелства, че около Кваоар се въртят един или повече плътни газово-прахови пръстени. Тяхната система била отдалечена от планетата джудже на неочаквано голямо разстояние, на което тези структури от прах и газ не могат да бъдат стабилни.

Въпреки съмненията на учените съществуването на системата от пръстени на Кваоар било потвърдено в две последващи наблюдения на окултации. Тези наблюдения показвали, че тези пръстени са подобни по структура на F пръстена на Сатурн, съдържащ много планетоиди и плътни струпвания от прах. Според астрономите това потенциално говори за подобен механизъм за тяхното формиране, което прави пръстените на Кваоар особено интересни за по-нататъшно изследване.