Любомир Каримански: Надявам се служебното правителство да успее да внесе базов бюджет с 3% дефицит
Секция: Интервюта
19 Март 2023 16:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Любомир Каримански: Надявам се служебното правителство да успее да внесе базов бюджет с 3% дефицит

/КРОСС/ Силно се надявам служебното правителство да успее да внесе базов бюджет с 3% дефицит. В противен случай ще влезем в процедура на свръхдефицит. Това каза кандидатът за народен представител от коалиция „Заедно" Любомир Каримански в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

По думите му прогнозите в доклада на Министерството на финансите за дефицити са реални и те са заложени с грешните политики на държавно подпомагане на кабинета „Петков" - не диференцирано, а на калпак. Предлаганото от служебния кабинет 33-процентово облагане на свръхпечалбите на бизнеса не е работеща и адекватна мярка.

Държавата е страна в пазара и като такава тя трябва да защитава потребителите, подчерта Каримански. За да се случи това обаче, са необходими промени в законите, касаещи регулаторните органи - КЗК и КЗП. „Ако говорим за таван на търговската надценка, един вид коефициент, който да регулира търговската надценка, той би коригирал надценката в отделните търговски мрежи за точно определени групи стоки в малката потребителска кошница. Това би укротило леко цените", коментира Каримански.

Само чрез икономически растеж обаче може да укроти инфлацията, подчерта финансистът. „Трябва първо да се инвестират средствата от националния бюджет за създаване на инвестиционния климат. Ако тези средства не достигат, тогава вече може да се обърнем към европейските програми. Стабилността и устойчивостта ще дойде не от ЕК, а от нашите национални средства", заяви Каримански.

Коалиция „Заедно" смята, че основните стълбове на държавността и демокрацията са три. Първият е икономическата и правна сигурност, вторият - здравеопазването и превенцията, а третият - образованието и знанията.