Доц. д-р Стефка Мантарова: Диабетната невропатия е усложнение на диабета, при което се уврежда периферната нервна система
Секция: Здраве
21 Март 2023 19:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц. д-р Стефка Мантарова: Диабетната невропатия е усложнение на диабета, при което се уврежда периферната нервна система

/КРОСС/ Диабетът буквално поразява организма „от глава до пети". Едно от най-честите му усложнения е невропатията. Около 50 на сто - толкова са диабетиците, при които тя се „отключва". И макар да не може да бъде излекувана, има начини да бъде забавена, казва пред списание "BETTY" доц. д-р Стефка Мантарова, дм, която ръководи Клиниката по функционална диагностика на нервната система на ВМА.

„Диабетната невропатия е често срещано усложнение на захарния диабет, при което се уврежда периферната нервна система. Тя може да се изяви в различни форми, в зависимост от броя и вида на засегнатите структури. Полиневропатията се определя като увреда на два или повече периферни нерва", уточнява доц. Стефка Мантарова.

Диабетната невропатия се среща в до 50% от пациентите със захарен диабет. „Около 7.5% имат полиневропатия още при поставяне на диагнозата. Може да се появи във всяка възраст, но честотата ѝ се увеличава с нарастване на възрастта на пациента и давността на заболяването", изтъква неврологът.

„Установено е, че по-рано симптоматика развиват мъжете, докато невропатната болка е по-тежко изразена при жените", обяснява доц. Мантарова. „При диабет тип 1 дистална полиневропатия се развива години след установяване на хипергликемията. Противоположно на това, при тип 2 идва доста по-рано, а понякога е и причина да се диагностицира самият диабет", споделя опита си лекарката.

„Предвид факта, че до 50% от страдащите от захарен диабет имат асимптомна увреда на периферните нерви, както и че немалка част не свързват симптомите с наличието му, се препоръчва всеки новодиагностициран пациент да осъществи консултация с невролог, както и да бъде проследяван поне един път годишно", подчертава доц. Мантарова.

„Най-чести са сетивните симптоми (възбудни или отпадни). Типично, оплакванията започват от пръстите на краката и прогресират, като достигайки нивото на коленете, се появяват и в горните крайници. Пациентите съобщават за болка с различен интензитет и характер (пареща, стягаща, разкъсваща), промяна в сетивните усещания - дизестезии (боцкане от иглички, гъделичкане, тръпнене, лазене на мравки и др.), свръхчувствителност при допир (алодиния), чувство, че са с обути чорапи или че стъпват в памук", изрежда ги доц. Мантарова, като казва, че оплакванията се засилват в нощните часове и могат да нарушават съня.

Доц. Мантарова признава, че за жалост, веднъж появила се, диабетната полиневропатия не може да се излекува дефинитивно. „По-редките асиметрични форми са по-благоприятни - протичат монофазно и се самоограничават в рамките на 3-6 месеца. За съжаление, най-честата дистална симетрична полиневропатия има прогресивен ход, който обаче значително може да се забави - основно чрез повлияване на първопричината", успокоява ръководителката на Клиниката по функционална диагностика на нервната система във ВМА.