Зарков: Има още какво да се направи по високите етажи на властта, ще предложим отново антикорупционния закон
Секция: ПОЛИТИКА
27 Март 2023 06:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зарков: Има още какво да се направи по високите етажи на властта, ще предложим отново антикорупционния закон

/КРОСС/  Гледаме на докладите на Държавния департамент на САЩ сериозно, както гледаме и на докладите на ЕК, както гледаме на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека и както трябва да погледнем сериозно на аспирациите на нашия български народ. Това каза служебният правосъден министър Крум Зарков в студиото на „На фокус“ по Нова телевизия.

В доклада са показани проблеми, които нашите институции са идентифицирали, заяви той. „Търси се парламент, който да ги реши. Има още какво да се направи по високите етажи на властта”, заяви Зарков.

Затова ще предложи отново на МС антикорупционния закон, който беше внесен и в миналото Народно събрание.

Той уточни, че с въпросните доклади и санкциите по „Магнитски” САЩ защитава собствения си интерес. „Те нямат право да се месят в политическите процеси в България, но имат значение”, уточни министърът. 

Приемането на механизъм за контрол над главния прокурор не е самоцел. „Той сам по себе си няма да реши всички проблеми на съдебната система, но той доби символност. Голяма част от значението той придоби заради силната опозиция срещу него“, коментира Зарков.

Той заяви, че споделя позицията на президента Румен Радев относно участието на България в общата европейска поръчка за снаряди за Украйна. „Бих апелирал да се отнасяме по-сериозно с тази тема, нищо, че сме в избори”, каза Зарков.

Зарков отрече да има външен натиск върху страната ни за предоставяне на военна помощ на Украйна. „Министерският съвет, който е задължен от НС, предостави помощ по списък – това, което е възможно, след което приготви допълнително споразумение, което трябва да бъде ратифицирано от парламента, което изисква за всяка следваща помощ да бъде взимано мнението на парламента. То е съгласувано и с украинската страна“, обясни Зарков.

Той заяви, че последните промени в Изборния кодекс са затруднили значително изборния процес.