Доц. Наталия Киселова: Ако се опитваш да играеш с Борисов по неговите правила, той ще те надиграе
Секция: Коментари
05 Май 2023 11:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Доц. Наталия Киселова: Ако се опитваш да играеш с Борисов по неговите правила, той ще те надиграе

/КРОСС/ Месец и три дни след светкавичното свикване на парламента законодателната дейност на институцията е блокирана, а парламентарните комисии все още нямат председатели.

"Това е поредното усилие да бъде забавено всичко. Забавят възможността да се премине към същинската работа на Народното събрание. Всяка една от двете страни иска да се опитат да надделеят в преговорите и оттам да доминират не само в правителството, но и в рамките на Народното събрание. Комисиите, респективно законодателната дейност стават заложници. Все още върви премерване на силите между първите и вторите."

Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.

ПП подцениха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, а поведението на ДБ показва "онази предпазливост, която трябваше да имат и ПП", смята тя.

"Ако се опитваш да играеш с Борисов по неговите правила, той ще те надиграе. Затова трябва да се играе по правилата на Конституцията."

Доц. Киселова нарече "плод на доста богато въображение" и "парламентарна екзотика" предложението комисиите все пак да заседават въпреки липсата на титулярни председатели и заместник-председатели, като се използват други способи за ръководенето им.

"Вариантите, пред които е изправено НС, са два и те са различни от това, което предлагат от ГЕРБ - да бъдат формирани комисии, а по-нататък да се избере ръководство. Или трябва да има политическа декларация, около която да се обединят всички парламентарни групи, кои са онези най-важни законопроекти, около които ще се обединят всички. И не бива бюджетът да прилича на сватбарско обещание. Другият вариант, към който може да се премине, е временни комисии с цел да могат да го придвижат напред, да не се губи време, а през това време да се водят преговори."

Конституционалистът подчерта колко е важно "да има джентълменско споразумение, че не се внасят екзотични идеи, да не се внасят законопроекти-близнаци", които биха осуетили приемането на определени закони.

9 май е добра дата за връчване на първия мандат на ГЕРБ. Тя ще бъде не само символна, но и тест за ГЕРБ - дали са за европейско бъдеще на България, коментира Наталия Киселова в предаването "Преди всички".

В момента сме свидетели на политическа безпомощност от страна на всички парламентарни групи, изтъкна Киселова.

Местните избори могат да бъдат изтеглени малко по-рано, а парламентарните - да се проведат заедно с втория тур на местните, очерта различни възможности специалистът по конституционно право.