Едни от най-редките видове маймуни в света пристигнаха в зоопарка в Бургас
Секция: ЛЮБОПИТНО
08 Май 2023 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Едни от най-редките видове маймуни в света пристигнаха в зоопарка в Бургас

/КРОСС/ Екзотични маймуни и сурикати са най-новите обитатели в зоопарк Бургас. Двойка златоглави лъвски тамарини, памукоглави тамарини, мармозетки и семейство сурикати ще радват посетителите на зоопарка. Това са едни от най-редките видове маймуни в света и единствени в България.

Според управителя на зоопарка Кръстьо Дъбов се е чакало температурите да стигнат около 20 градуса, за да пуснат животните навън. "Те всички са от Южна Америка, от долината на Амазонка. Обичат топлото и влагата, което сме постигнали в къщичките им. Мармозетките са много забавни, любимци са на децата. Между 150 и 250 грама е теглото им, много са игриви. Taмаринът е силно застрашен, изчезват хабитатите им - горите, в които живеят", разкри той.

По думите му маймунките се хранят с червейчета и ларви на насекоми. "Ние вземаме сухи кашички, с които се хранят. Задължително няколко часа след храната те употребяват природен каучук или смола от каучуково дърво, което им е необходимо за храносмилането. Почти всички тамарини са млади двойки животни. След около месец при нас пристига чисто бял тамарин, както и още два вида, които ще са изненада. Наесен предстои създаване на пустинен хабитат, където ще бъдат преместени сурикатите", обясни Дъбов.