Проф. Пламен Панайотов: Съдебната реформа може да бъде осъществена от правителство с 4-годишен мандат
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Май 2023 10:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Пламен Панайотов: Съдебната реформа може да бъде осъществена от правителство с 4-годишен мандат

/КРОСС/  Целият словесен шум не допринася, за да може да бъде проведено разследването. Образувано е наказателно производство и професионалният подход предполага разследването да приключи и едва тогава да се правят съответни коментари. Така в БНТ "Денят започва" бившият вицепремиер, преподавател по наказателно право в СУ проф. Пламен Панайотов коментира събитията около случая "Гешев". Според него на този етап да се говори за оставки е преждевременно.

По думите му що се отнася по същество до съдебната реформа - необходим е един по-различен подход.

Една същинска съдебна реформа, каквато безспорно е необходима, означава на първо място да се идентифицират дефицитите в правораздаването, да се види как тези дефицити на законово ниво могат да бъдат преодолени и едва тогава да се правят предложения за структурни и персонални промени на високите нива в магистратурите.

Категоричен е, че промени трябва да има и на конституционно ниво. Подчерта също, че всичко това може да бъде осъществено при редовно правителство с пълен мандат, за да е ясно кой ще поеме политическата отговорност.