Песков за зърнената сделка: Нашата позиция е добре позната, нека изчакаме резултата от преговорите
Секция: Русия
10 Май 2023 14:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Песков за зърнената сделка: Нашата позиция е добре позната, нека изчакаме резултата от преговорите

/КРОСС/ Прессекретарят на президента на Русия Дмитрий Песков отказа да коментира преговорите по зърнената сделка на 10-11 май в Истанбул и предложи да се изчака изходът им, съобщават руски медии.

"Няма да коментираме нищо. Работи се. Нашата позиция е добре позната и на специалисти, и на неспециалисти. Тя е последователна, нашите интереси са признати от всички и необходимостта да изпълним тази част от сделката, която е свързана с ние също сме признати от всички, така че нека изчакаме резултата от тези преговори", коментира Песков.

По-рано източник в Анкара заяви, че преговорите между Руската федерация, Украйна, Турция и ООН за удължаване на сделката за зърно и изпълнението на руската част от споразумението за доставка на зърно и торове ще продължат два дни в Истанбул, ключовият ден на преговорите ще бъде 11 май.

На 22 юли 2022 г. в Истанбул беше подписан пакет от документи за доставка на хранителни продукти и торове на международния пазар. Първоначално споразуменията бяха сключени за 120 дни. На 18 март тази година Русия обяви удължаването на сделката с 60 дни. Руското външно министерство посочи, че по-нататъшното удължаване на споразуменията ще зависи от повторното свързване на Росселхозбанк към системата SWIFT и премахването на редица ограничения върху доставките, застраховането и използването на пристанища. По-рано турската страна обяви потенциалната готовност на турската държавна банка Ziraat да извършва операции за плащане на руско зърно и торове.