Румен Петков в Плевен: Формирането на правителство с неясно бъдеще е проблем на цялото общество
Секция: ПОЛИТИКА
23 Май 2023 16:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румен Петков в Плевен: Формирането на правителство с неясно бъдеще е проблем на цялото общество

/КРОСС/ Манифестация на подлостта, двуличието и предателството. Така председателят на АБВ Румен Петков коментира в три думи политическите процеси в последната седмица, довели до съгласие по формиране на кабинет. Подлост към гражданите и протеста срещу статуквото, двуличие в иначе категоричните тези на предизборната кампания и предателство в демонстрацията на виждания за възможните политически конфигурации и за управление, обясни той.

Пред медиите в Плевен, в анализ на политическите процеси в страната, след заявената воля за правителство с втория мандат на ПП-ДБ и с ротация през девет месеца на министър-председателя, Румен Петков заяви, че формирането на правителство с неясно бъдеще е проблем на цялото общество.

Предвид посочените приоритети на правителство с втория мандат - конституционна реформа за промени в структурата на прокуратурата и Висшия съдебен съвет - Петков смята, че това е демонстрация от страна на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС на заинтересованост от неработеща съдебна система. Това обслужва престъпността, която вижда, че не е обект на правораздаването и правоохраната, коментира още лидерът на АБВ. Сред заложените приоритети също е да се изпълни законодателната програма за Шенген и еврозоната, от което личи неспособността на водещите политически формации да доведат България до Шенген и еврозоната, смята Петков. Що се отнася до обявеното намерение за ротация на премиерския пост, Румен Петков прогнозира, че това ще доведе до края на правителството след 9 месеца и ще наложи изпълнението на цялата процедура - връчване на мандати, преговори, съставяне на кабинет - наново.

По думите на председателя на ПП АБВ правителство с втория мандат ще ангажира България с войната в Украйна по най-грубия и безогледен начин. По информация на Петков страната ни е поела ангажимент за предоставяне на един от комплексите С-300. Ако това е така, то би било голям удар върху националната ни сигурност, добави той.

Петков е категоричен също, че страната ни трябва да настоява и за обективна оценка на радиационната обстановка в Украйна и Полша, защото според редица американски издания излязоха с данни, че тя е рязко влошена.