Учени алармират: Рисковите фактори убиват 7 от всеки 10 души в света
Секция: Анализи
31 Май 2023 14:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени алармират: Рисковите фактори убиват 7 от всеки 10 души в света

Над 12 именити български и международни учени дискутираха рисковите фактори и се обединиха в подкрепа на нуждата от спешно прилагане на нови подходи за намаляване на вредата по време на конференция в София

/КРОСС/ Цигарите, алкохола, нездравословното хранене, мръсният въздух, липсата на физическа активност, прекомерна употреба на елекронни устройства- това са рискови фактори, които подценяваме, а те всъщност убиват 7 от всеки 10 души в света. Здравето на нацията ни се влошава стремглаво и трябва спешно да се търсят насоки и подходи за намаляване на вредата от тези „скрити пандемии". Много болести като рак, диабет, ХОББ, астма и затлъстяване са предодвратими с навременни мерки и добри здравни политики, които насърчават промяната на индивидуалното поведение.

За това алармираха учени, лекари и бизнес организации на Международна конференция в София „Науката в действие: Преосмисляне на фактите за намаляване на вредата от рисковите фактори", организирана от Арбилис. Конференцията се провежда дни след като Министерство на здравеопазването и 11 научни дружества и пациентски организации подписаха консенсус за интегриране на научния подход и прилагане на модерни политики за намаляване на вредата от тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, затлъстяването и прекомерната употреба на електронни устройства, в съчетание с ниска физическа активност.

Българската нация умира бързо. Стареем с болести. Живее в лошо здраве, дори и да е по-дълго:

• България е на първо място по смъртност в ЕС.
• Средната продължителност на живота у нас е 73.6 г. е най-ниска от тази в ЕС - 80.1 г.
• Близо 55 % от възрастните в България (19 до 75+ г.) са със свръхтегло и 21,4% са със затлъстяване. При децата (5 до 19 г.) със свръхтегло са 32,0% и със затлъстяване са 12,8%.
• България е най-обездвижената нация- 82 % са с недостатъчна физическа активност.
• Имаме ниска консумация на плодове и зеленчуци.
• Тютюнопушенето сред възрастните и юношите е най-високо в целия ЕС- близо 40%, пушим дори след инфаркт и инсулт.

Инсултът, исхемичната болест на сърцето и ракът на белите дробове са водещите причини за смърт и на тях се дължат една трета от всички смъртни случаи. Тютюнопушенето, нездравословното хранене, употребата на алкохол и ниската физическа активност са причина за почти половината от всички смъртни случаи в България.

Пандемия от наднормено тегло и затлъстяване

Затлъстяването е едно от най-големите предизвикателства за здравето в световен план и е сред водещите причини за инвалидност и смърт - 813 млн. души по света живеят със затлъстяване, а техният брой ще стигне 1.5 млрд. през 2035 г. Почти 60% от възрастните в ЕС и едно от всеки три деца в училищна възраст са с наднормено тегло или затлъстяване. За някои страни затлъстяването може да измести тютюнопушенето като основен рисков фактор за рак през следващите десетилетия.



***снимка: Арбилис, проф. Цветалина Танкова и проф. Милена Георгиева

Затлъстяването е хронично, прогресиращо и рецидивиращо заболяване - бичът на нашето съвремие и предвестник на над 230 заболявания. Една трета от хората изобщо не осъзнават, че имат такъв проблем, подчерта проф. Цветалина Танкова, Заместник-ректор и Ръководител на Катедра по ендокринология, МУ-София, Началник на Клиника по диабетология,УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев", София. Само 5 % намаление на теглото намалява кръвното налягане, а над 15 % редукция води до ремисия на захарен диабет Тип 2, без лекарства, допълва тя.

В националните политики за превенция на здравето най-висок приоритет трябва да бъде поддържането на нормално тегло, подчерта д-р Естер Халми, президент на Унгарското дружество за изучаване на затлъстяването и допълни, че затлъстяването причинява редица болести и води до лошо качество и по-кратък живот.

Взимаме мерки за повишаване нивата на информираност, насърчаване на здравословното хранене още от детските градини и училищата, каза и проф. Веселка Дулева, Началник на отдел „Храни и хранене" в НЦОЗА. Колкото по-ниска преработка са претърпели продуктите, преди да попаднат на трапезата и колкото по-ниско е съдържанието на вредни вещества, толкова по-нисък е рискът за здравето, посъветва проф. Милена Георгиева, Молекулярна биология и епигенетика, Българска академия на науките.

Съвременен поглед към намаляване на вредата от тютюнопушенето

В навечерието на Световния ден без тютюнев дим 31 май учените потвърдиха, че страните трябва да се стремят да постигнат среда без цигарен дим. Въпреки десетилетията на кампания против тютюнопушенето, в света има около 1 млрд. пушачи, подчерта проф. Рювен Зимлихман, Началник на Института по хипертония към Медицински център Уолфсън, Израел и Директор на Института по сърдечносъдови изследвания към университета в Тел Авив. Той продължи със стряскащата статистика, че близо 50% от пушачите, прекарали инфаркт и 57 % след инсулт, продължават да пушат. „Да убедим тези хора да спрат е много трудно, те са заклети пушачи. Ние като лекари се провалихме в борбата с тютюнопушенето, след като броят на пушачите в световен план не спада. 1 млрд. пушачи - това е нашият провал. И сега очевидно трябва да се търси друго решение. Вече има различни бездимни алтернативи за намаляване на вредата - снус, електронни цигари, устройства за нагряване на тютюн", коментира той.



С 95 % се намаляват токсичните вещества при бездимните алтернативи, защото тютюнът не гори, а се нагрява. Знаете ли колко милиони човешки животи може да спасим от тези 1 млрд.души, попита риторично професорът. Той даде за пример Швеция, където благодарение на снуса пушачите в страната са рекордно ниски- около 5%. Колко смъртни случаи са избегнати в Швеция и колко още могат да бъдат избегнати, ако се отмени забраната за снус в Европа, продължи проф. Зимлихман.



***снимка: Арбилис, проф. Борислав Георгиев

„Пациенти след тежка сърдечна операция се събуждат и искат цигара", сподели опит и проф. Борислав Георгиев, Началник на Клиниката по кардиология към Национална кардиологична болница. Заклетият пушач 50 пъти „спира" цигарите и затова търсим алтернатива и съвременен подход, а именно - живот в среда без тютюнев дим, допълни той.

Намаляването на вредата трябва да им при всички зависимости. А намаляване на вредата от тютюна се определя като "свеждане до минимум на вредите и намаляване на общата смъртност и заболеваемост, без пълното премахване на употребата на тютюн и никотин", обясни още проф. Хрисо Кожухаров, Началник на Втора психиатрична клиника, УМБАЛ „Св. Марина", Варна и Председател на Българска психиатрична асоциация.

Пушенето убива половината от пушачите плюс 600 000 дууши годишно, които са изложени на пасивно тютюнопушене. Това прави тютюнопушенето най-предотвратимия убиец в световен мащаб, каза д-р Рада Прокопова, Началник на Отделение по кардиология, УМБАЛ „Св. Анна", София. Цигареният дим причинява 40% от сърдечните заболявания, увеличава хорестерола с 24% за холестерола и артириалното налягане с 31%. Първата стъпка е пушачите да намалят броя цигари на ден, а ако и това не могат, да ги спрат и да преминат на бездимна алтернатива, която елиминира и пасивното пушене - така помагат и на себе си, и на близките си, заключи проф. Прокопова.

ЗЛОУПОТРЕБА С АЛКОХОЛ - всяка крачка назад е победа

ием по 13 л. годишно твърд алкохол, повече дори от руснаците. 86 % от българите си признават, че пият. Други 14% отговарят отрицателно, но си мислят, че бирата не се брои за алкохол. Данните представи Ралица Скорчева, председател на Българската асоциация на производителите, вносителите и търговците на алкохолни напитки. Има едно и също количество алкохол в 500 мл. бира, 160 мл. вино и 50 мл. уиски или ракия.

Резултатите от изследвания потвърждават, че концентрациите на метанол, 1-пропанол, 1-бутанол, 2-бутанол, изобутанол и изоамилов алкохол в нерегистрираните спиртни напитки са значително по-високи от тези в регистрираните им аналози, обясни проф. проф. Георги Момеков - Председател на Българското научно дружество по фармация, Ръководител на катедра „Фармакология, фармакотерапия и токсикология" ФФ, МУ-София. Много от хората дори не знаят колко калоричен е алкохолът. Един хронично пиещ човек си осигурява близо 50 % от дневната нужда от калории чрез алкохола и дори престава да се храни, допълни той.

На етикетите на алкохола вече има надпис Консумирай отговорно, а на страницата konsumirai-otgovorno.bg всеки може да прочете повече информация. Предстои да се разработи дигитален калкулатор, чрез който всеки човек ще може да определи количеството алкохол, калориите в него, кога ще се разгради, обясни още Ралица Скорчева.

Научният консенсус днес е, че всяка консумация на алкохол увеличава рисковете за здравето и не е безопасна, обясни и проф. Людмила Матева, Клиника по гастроентерология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски". Според нея пълна забрана не е възможна, затова всяка крачка назад е победа- всяко намаление на консумацията на алкохол е от полза.

Дигитални зависимости и дигитален детокс

7 от всеки 10 смъртни случаи са свързани директно със стила на живот, поведението и личните избори, така психотерапевтът Детелина Стаменова откри панела за прекомерната употреба на дигитални устройства и екрани. Хората прекарват 5 часа на лаптопите си на ден и над 2 часа в социалните мрежи. По-страшното е не времето пред екраните, а времето, което не прекарваме с близки и приятели, когато не общуваме и нашите социални умения закърняват. Разпознаваме емоциите по лицата. Само, когато ги виждаме, може да разпознаем чувствата. Чрез екраните губим тази способност, сподели своя опит и проф. Мануела Гразина, Университет в Коимбра, Факултет по медицина и Лаборатория по биохимична генетика.



***снимка: Арбилис, проф. Мануела Гразина

Не да забраним устройствата, а да прекарваме по-малко време и от по-късна възраст, призова Гразина.

Вече говорим за техно-стрес, техно-умора и техно-пристрастеност. Има Nomophobia-страх да не изгубим устройството си и FOMO синдром- страх от изключване от онлайн пространството. Има и киберболест - прекалено излагане по цял ден и нощ пред електронните устройства. Не взимаме решения, свикнали да ги получаваме на готово онлайн. Губим внимание, а вживяването във видео игрите вдига кръвното налягане, пулса и учестява дишането. Всичко се корени в дозата - от солта до стреса. Трябва да разпознаваме рисковете и да намаляваме вредата. Тези „скрити пандемии" могат да бъдат предодвратени, обобщиха експертите на международната конференция „Науката в действие: ПРЕОСМИСЛЯНЕ НА ФАКТИТЕ ЗА НАМАЛЯВАНЕ ВРЕДАТА ОТ РИСКОВИТЕ ФАКТОРИ", организирана от Арбилис. И призоваха науката да се използва от политиците и да не се вземат политически решения без научна обосновка и доказателства.