Петя Георгиева: Липсата на ефективна политика за бедствията у нас е по-голям проблем от климатичните промени
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Юни 2023 18:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Петя Георгиева: Липсата на ефективна политика за бедствията у нас е по-голям проблем от климатичните промени

/КРОСС/ „Климатичните промени са основните причини за бедствията. По-големият проблем в България е липсата на политика в определени сектори, която да предотварити случването на подобни бедствия в различни региони и да каже какво ще се случи с пострадалите. Това заяви Петя Георгиева от Институт за пазарна икономика (ИПИ) в предаването „Денят на живо" по NOVA NEWS.

Тя побърза да каже, че има известна политика за преодоляване на щетите от бедствия, въпросът е до колко тя е ефективна. По думите й е нужна подготовка за действие при различни бедствия - наводнения, пожари, земетресения. „Собствениците на различни имоти търпят критика, защото не ги застраховат", каза Георгиева.

„Помощта от държавата нарасна, но държавата не е институция, на която да разчита човек, ако го сполети подобно събитие. Пострадалите от Карловско в началото на септември 2022 г. получиха 375 лв., сегашните от Брацигово - около 1500 лв. Човек трябва да разчита на себе си, ако няма застраховка", каза икономистът от ИПИ.

Запитана дали застраховката покрива щетите от отнесена къща в наводнение, Георгиева каза, че вероятно получените средства няма да покрият изцяло щетите. Застрахователите не застраховат къща с градоред, каза водещата Наделина Анева.

За опасността да има разделение на „болници за бедни" и „болници за богати", което предупреди по-рано днес в ефира на NOVA д-р Иван Маджаров, тя каза, че това е „бюджетна иновация", направена без оценка на въздействието. „Това прилича на опит да се променят взаимоотношенията в сектора, които са сложни и да се ограничи възможността БЛС да договаря цени и обеми на здравните услуги с Касата... Начин да се направи реформа през задния вход на системата", обясни Георгиева.