Книга за творчеството на проф. Боян Биолчев бе представена в аулата на Софийския университет
Секция: КУЛТУРА
01 Юли 2023 13:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Книга за творчеството на проф. Боян Биолчев бе представена в аулата на Софийския университет

/КРОСС/ „Когато решиш да пишеш, трябва да си научил как да драскаш", каза Боян Биолчев. "Само самокритичното наблюдение може да те спаси от това да се загубиш в самия себе си. Говоря за това какво аз съм научил, какво съм написал", допълни той.

Многократно съм изхвърлял цели книги и затова ще кажа само за една, която ми е особено скъпа - „Преселението". Това е книга, която не ме напусна. Аз събирах данни за преселението от Южна Странджа в България през 1913 г. Разговарях със старци, които тогава бяха 80-годишни. Тези възрастни хора тогава са били на шест години. В „Преселението" героят е с двойна възраст. Това е 92-годишен старец, който говори през устата и съзнанието на шестгодишно дете. И това двуединство не напуска книгата, не напуска и мен, разказа проф. Биолчев. 

Ректорът на СУ проф. д-р Анастас Герджиков каза, че проф. Биолчев не е приключил да бъде ректор на този университет, защото всеки път, когато има криза в него, първият , който пристига, е проф. Биолчев и предлага да помогне по всякакъв начин.

А за книгата „Енигмата на откривателството" заяви: „Това е книга, написана не просто от литературен критик, не просто от читател, а очевидно от фен".

Проф. Биолчев заяви, че най-голямата награда, която е получил, е Вазовата награда в Сопот. Той допълни, че тази награда през годините не е била опорочена и е получавана от големи автори. 

„Харесвам всичко, написано от Боян Биолчев. Книгите му стоят на нощното ми шкафче - на място, което е интимно. И във всеки един момент мога да ги препрочета, защото това са книги за препрочитане". Това каза авторката Росица Чернокожева, написала книгата „Енигмата на откривателството". Акцент в нея е творчеството на проф. Боян Биолчев.