След броени часове в София ще започне A to JazZ
Секция: КУЛТУРА
05 Юли 2023 14:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След броени часове в София ще започне A to JazZ Още по-богата програма, още повече музика и още по-целенасочени стъпки за устойчива фестивална екосистема

/КРОСС/ София, 4 юли 2023 г. Броени часове ни делят от четирите дни музика, които за поредна година ще превърнат София в предпочитана културна дестинация за български и чуждестранни любители на джаза. От 6-ти до 9-ти юли в Южен парк 2 десетки хиляди посетители ще се насладят на най-богатата до сега музикална селекция на A to JazZ с над 30 световни и български изпълнители. Фестивалният парк открива с огромна арт зона, инсталации, изложби, богата стрийт food & drinks селекция и съпътстващи активности за малки и големи, гарантирайки незабравимо изживяване.

Програмата ще започне на 6 юли с първия шоукейс концерт, който ще представи колоритен микс от стилове и националности с млади групи от Унгария, Конго, Белгия, Гърция, Сърбия и България. Директно от родината на джаза в България идват световните звезди Bilal, Judith Hill и Lakecia Benjamin, които ще завладеят голямата сцена с най-актуалното фънк, соул и джаз звучене. Ще чуем и младите виртуози на китара и саксофон в лицето на Matteo Mancuso и Nikola Bankov. Сред българските изпълнители на тази година ще бъдат Петя Станчева, Clavexperience, Криста, Bobo & the Gang и други. Акцентът върху съвременното поколение музиканти продължава мисията на A to JazZ да пречупи стигмата за джаза, доказвайки, че той вълнува редица поколения не по-малко от всички останали стилове.

Най-голямото културно събитие у нас превръща както музиката, така и грижата към средата в любимо занимание. Фестивалният парк е изцяло приспособен да посрещне хилядния интерес с мащабна система за разделно събиране на отпадъци, а еднократната пластмаса наближава своя край с новите фестивални чаши за многократна употреба. На разположение за велосипедистите е вело-паркингът на фестивала, който е малко след официалния вход на главната алея, а останалите могат да се придвижват пеша, с метро (станция "Европейски съюз") или друг обществен транспорт , спазвайки призива "Be green. Please recycle". Амбицията на A to JazZ е от 2026 г. да се превърне в изцяло "zero waste" фестивал, за което публиката има ключов принос.

Поставяйки София на световната карта за творчески продукти, по покана на A to JazZ у нас пристигат повече от 50 международни експерти, фестивални директори, букъри, организатори, журналисти и трейнъри, които ще обединят усилия за професионалната реализация на артисти и изграждането на фестивални модели от ново поколение, а най-голямата телевизия за сценични изкуства в света - "МЕZZO", отново е партньор на фестивала.

Устремен напред, A to JazZ отдавна не е просто фестивал в парка, а огромна екосистема, която генерира културен, туристически и професионален имидж на България.Пълната програма на A to JazZ и A to JazZ Talks 2023 е налична на уеб сайта www.atojazz.bg, както и в официалните му канали във фейсбук и инстаграм. Фестивалът се провежда с подкрепата на Столична община - Календар на културните събития, Министерство на културата, Министерство на туризма, Национален фонд "Култура", Италианския културен институт в София, Европейската шоукейс платформа за уърлд музика "Upbeat" и Европейския съюз.

За повече информация: 
Яна Стефанова
yana@imp-act.agency
0886 302 213