Украйна няма да може да използва изтребители F-16 тази година
Секция: СВЯТ
17 Август 2023 10:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Украйна няма да може да използва изтребители F-16 тази година Това заяви снощи говорителят на украинските военновъздушните сили Юрий Ихнат

/КРОСС/ Украйна няма да може да използва американски изтребители Ф-16 през есента или през зимата на тази година, заяви снощи говорителят на украинските военновъздушните сили Юрий Ихнат, предаде Ройтерс.

"Вече е очевидно, че няма да сме в състояние да защитаваме Украйна с изтребители Ф-16 през есента и зимата", каза Ихнат в предаване, излъчено по украинската телевизия.

Украйна многократно е призовавала западните си съюзници да ѝ предоставят с изтребители F-16, като украинският президент Володимир Зеленски заяви, че това би бил сигнал, че инвазията на Русия ще завърши с поражение.

Президентът на САЩ Джо Байдън този май одобри програми за обучение на украински пилоти на самолети F-16, но засега няма определени срокове за доставката на военни самолети.

"Имахме големи надежди за този самолет, че той ще стане част от противовъздушната отбрана и ще може да ни защити от тероризма на руските ракети и безпилотни самолети", каза Ихнат.

Западът твърди, че иска да помогне на Украйна да победи Русия, но многократно е настоявал, че не иска да предизвиква пряка конфронтация между подкрепяния от САЩ военен алианс НАТО и Москва, посочва Ройтерс.