Разкриват още 453 места в кризисните центрове за пострадали от насилие
Секция: БЪЛГАРИЯ
15 Септември 2023 07:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Разкриват още 453 места в кризисните центрове за пострадали от насилие До края на тази година ще бъде разкрит нов кризисен център в Самуил

/КРОСС/ Кабинетът разкрива 453 допълнителни места в кризисни центрове за пострадали от насилие. Това стана ясно вчера на среща при премиера Николай Денков. На нея беше отчетено свършеното по мерките за борба с агресията и насилието, които бяха очертани преди месец.

В срещата се включиха вицепремиерът Мария Габриел, която е председател на Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие, министрите Иванка Шалапатова и Калин Стоянов, заместник-министрите Емилия Лазарова и Георги Николов.

Държавата ще подкрепи финансово дейностите на още 4 кризисни центъра. От следващия месец пари от бюджета ще получават кризисни центрове в Ямбол и в жилищен комплект „Меден Рудник" в Бургас. Техният капацитет е съответно 12 и 15 места.

До края на тази година ще бъде разкрит нов кризисен център в Самуил, в който подкрепа могат да потърсят 15 жертви на насилие. С държавно финансиране ще бъде увеличен капацитетът на кризисния център в Перник - от 16 на 40 места.

„Към момента кризисните центрове могат да приемат 321 пострадали. Целта е общият капацитет да бъде увеличен на 774 места - за 479 деца и 295 пълнолетни", посочи министър Шалапатова. Денков подчерта ролята на общините в този процес, които трябва да планират разкриването им в бюджетите си.

„Трябва да вземем предвид европейския опит по отношение на борбата с домашното насилие, включително анализите и докладите на ЕК. Не трябва да подминаваме и ролята на психическото насилие вследствие на пандемията. То придобива форми, които все още не са изследвани", подчерта вицепремиерът Мария Габриел.

Първоначалната и адекватна реакция при случаите на насилие е най-важна, подчерта министър Стоянов. От МВР вече изготвят нови методически указания за действията на полицейските органи по Закона за защита от домашното насилие, с подробно разписани механизми за действие на всеки един етап от получаването на сигнала.

Вече е започнало обучението на 40 педагогически специалисти от регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, които ще оказват методическа подкрепа за превенция на насилието и тормоза в училище. Подготвят се също 20 психолози от Националната мобилна група за психологическа подкрепа към Министерството на образованието и науката. Те ще работят в сферата на киберсигурността и срещу насилието в интернет. Министерството на правосъдието работи по разширяване на възможностите за безплатна правна консултация за жертвите на насилие.