/КРОСС/ Има бум на измамите във Фейсбук, където през вече откраднати профили измамниците започват да пишат на приятели и да им искат данни, кодове за верификация. Това се прави с цел кражба на данни, кражба на профили, достъп до банкови сметки. Това каза Кирил Григоров - експерт от Българска асоциация по киберсигурност, в предаването „Тази неделя" по бТВ.
Хората трябва да бъдат бдителни при получаване на съмнителни имейли, приканващи към спешни действия. „Много е важно откъде получавате имейла. Искането за въвеждане на някакви данни също трябва да повиши вашето внимание", поясни Кирил Григоров.
Не са рядкост и романтичните измами, посочи той. „Сумите обикновено са доста големи, много често се стига и до случаи, в които хората си залагат дори жилищата, за да могат да платят на лицето, което злоупотребява с чувствата им", обясни Григоров.
Експертът по киберсигурност Владислав Венев подчерта, че всичко в интернет трябва да бъде верифицирано и потвърдено поне от два източника, защото измамниците залагат на доверието на потребителите. Ако например човек получи мейл от банката си, той трябва да се свърже с неин клон и да провери дали наистина трябва спешно да предостави някакви свои данни. „Не бива да се доверява спонтанно и напълно - все пак трябва да се помни, че „добрите послания водят към ада", каза още той.
Официалните данни показват, че за последната година и половина онлайн измамите възлизат на 256 милиарда евро, но според Владислав Венев сумите са по-големи.