Богдан Богданов: "Лукойл" трябва да договори и достави на България петрол на възможно най-добри цени
Секция: Анализи
29 Септември 2023 06:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Богдан Богданов: "Лукойл" трябва да договори и достави на България петрол на възможно най-добри цени

/КРОСС/ Снощи, в предаването „Лице в лице" по БТВ Богдан Богданов каза, че аргументите им са били чути и беше приет един реалистичен срок относно дерогацията за внос на руски петрол.

Взехме решение да подготвим аргументи, които правителството разглежда в последния месец. Чухме различни мнения, но в крайна сметка ние изискахме анализ от експерти в конкретната сфера и различните държавни инстиртуции. Нашето решение е да предложим един реалистичен срок, който е в интерес на потребителите и на българската държава, заяви Богданов.

В последната година не беше изготвен никакъв план за преминаване на "Лукойл" към неруски петрол. Аз очаквах, че такъв план е предоставен от "Лукойл" още на служебния кабинет. Не знаехмае как "Лукойл" си представя че ще работи този стратегически за страната ни актив, посочи икономическият министър.

Срокът от една година е реалистичният срок, базирайки се на пазарна динамика, достъп до суровини и срок на доставка на суровини. Целяхме рисковете за България да бъдат елеиминирани. "Лукойл" трябва да договори и достави на България петрол на възможно най-добри цени, подчерта Богдан Богданов .

Срокът е съобразен с това какви количества и кога могат да се доставят, с производствения цикъл и с логистичните елементи. Ако "Лукойл" не спазва плана, който е по закон, ще търпи санкции. В закона се казва не просто, че има график и санкции, а че рафинерията трябва да поддържа капацитета си от последните 5 г. Искаме този стратегически актив за България да работи на максимален капацитет. Другото, което казваме на "Лукойл", е - трябва да започнете да плащате данъците си в България. Те платиха 89 млн. лева данък заради дерогацията. До края на година очакваме да платят още 270 млн. лева, коментира министърът.

Държавният интерес е абсолютно защитен, както и интересът на потребителите, за да може в България да има оптимални цени на горивата, добави той.

"Лукойл" трябва да спазва законите. Ако това не се случи, държавата може да поеме контрол над рефинерията и нейните активи. Има механизми, ако се наложи, държавата има възможност да поеме оперативния контрол, увери Богданов.

По думите му инфлацията се понижава и в момента е на нива около 7,7% на месечна база. Надявам се догодина инфлацията да продължи да пада, отбеляза министърът на икономиката.

Според него зааплатите и стандартът на живот у нас се повишават.