Жители на ловешко село с подписка срещу високата скорост
Секция: БЪЛГАРИЯ
07 Октомври 2023 19:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жители на ловешко село с подписка срещу високата скорост

/КРОСС/ Жителите на ловешкото село Йоглав настояват за предприемане на мерки срещу шофьорите на леки и товарни автомобили, които преминават през центъра на населеното място с висока скорост. За целта са организирали подписка, в която са се подписали над 160 души, или повече от половината жители, съобщи председателят на инициативния комитет по събирането на подписите Петко Петков.

Селото е с около 300 жители. През него преминава третокласният републикански път Ловеч - Левски, който свързва областта с първокласния от София за Русе и, по думите на Петков, движението е интензивно.

„Искаме да направим нещо, за да се намали скоростта в селото. Омръзна ни от обещания. Тук преминават със 100-150 км, особено вечер става рали. Искаме да се предприеме нещо, да се сложат „легнали полицаи" или камера. Повече не се издържа. Има хора с малки деца, възрастни, които се страхуват да пресичат. Направиха пешеходна пътека, но никой не я спазва, всеки си минава, както си иска", посочи Петков.

От двете страни на пътя се намират кметството, читалището, пенсионерският клуб, магазините в селото.

„Въпрос на време е да станат инциденти. Трафикът е интензивен, особено събота и неделя, хората пътуват до Деветашката пещера, Крушунските водопади", добави Петко Петков.

Полина Рачева живее точно до главния път и има три деца. „Вечер е нещо страшно. Страх ни е да си пуснем децата навън, дори в градинката да играят. Камионите също вървят извън ограничението. Не спират на пешеходната пътека, изпреварват се, ще ни избият", заяви Рачева.

„Страх ни е за децата ни, за възрастните хора, защото никой не им дава предимство", каза Катя Илиева.

"В читалището имаме интензивна работа с деца от селото. Два метра до пешеходната пътека аз заставам с разперени ръце, за да видят водачите, че група деца пресичат. Излизам да пазя и бабите, които идват за репетиция на фолклорната група", разказа Еленка Щерева, секретар на местното читалище.

Жителите на селото се заканиха, че, ако не се реши проблемът с високата скорост, ще спрат движението и щe направят живa колона на пътя.