Делян Добрев: Който не дойде днес в пленарната зала, подкрепя „Лукойл”
Секция: Коментари
27 Октомври 2023 09:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Делян Добрев: Който не дойде днес в пленарната зала, подкрепя „Лукойл”

/КРОСС/ „Който не дойде днес в зала, е от тези, които подкрепят „Лукойл". Това заяви Делян Добрев в ефира на „Здравей, България" по повод днешното извънредно заседание, на което депутатите трябва да вземат решение за президентското вето върху промените в Закона за енергетиката. ПП-ДБ, „Възраждане" и БСП вече обявиха, че няма да влязат в зала.

Добрев отново настоя, че от сегашната цена на горивата, 73 стотинки за литър трябва да бъдат връщани на хората. Той показа данни за разликата в цените между петрола - сорт „Брент" и „Уралс". По думите му рафинерията на „Лукойл" купува евтино и продава скъпо.

„1,65 млрд. долара са ни взели в повече. Това е въпросното левче", заяви Добрев и попита защо кабинетът не изпълнява закона, който е приет януари.

„Хората ги интересува не толкова кой е премиер и финансов министър, а колко плащат по колонките. Искам да попитам - от тази разлика - 1,65 млрд. долара, има закон, който казва, че 70% трябва да се върнат обратно на хората, за да има смисъл от дерогацията", заяви Добрев.

На въпрос защо ГЕРБ не иска оставката на правителството, ако смята, че е корумпирано, депутатът каза, че и на лидера Бойко Борисов му се изчерпва търпението. Добрев обвини правителството, че не работи за хората, а за „Лукойл" и „Газпром". Той критикува предложението да бъде таксуван преносът на руски газ през страната, тъй като при евентуален арбитраж държавата ще плаща огромни суми.

„Има много голяма опасност в дългосрочен план „Газпром" да ни осъди и ние накрая да платим. С дерогацията правителството работи за „Лукойл", с 20-те лева работи за „Газпром", каза Добрев.

„Не вярвам БСП да ни изпреварят на балотаж в София. Това ще бъде изключителна изненада", заяви Добрев. Той допълни, че партийната позиция остава за подкрепа на кандидатите на ПП-ДБ, където ГЕРБ не е на балотаж.