България и Аржентина ще обменят опит по отношение на кооперирането
Секция: ИКОНОМИКА
30 Октомври 2023 18:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и Аржентина ще обменят опит по отношение на кооперирането Има потенциал за развитие на търговския стокообмен между Аржентина и България

/КРОСС/ „Има голям потенциал за развитие на търговията, научното и практическо сътрудничество между България и Аржентина. Отдавна вече менюто на съвременния човек не се съобразява със сезоните и мястото, където е произведено. Досега икономическият стокообмен с Аржентина не е бил голям, но има голям резерв за взаимен обмен на стоки и опит, предвид потребностите от пресни плодове и зеленчуци през всеки сезон поради променените хранителни навици на българския и европейския потребител и предвид на разминаването в сезоните в Северното и Южното полукълбо". Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Александър Йоцев по време на среща със секретаря по земеделие на провинция Ла Риоха, Република Аржентина Ернесто Перес, извънредния и пълномощен посланик на Република Аржентина в Република България Н. Пр. Алфредо Нестор Атанасóф и представители на аржентинския бизнес в МЗХ.

„Латинска Америка има богат опит и традиции в земеделието и в кооперирането на фермерите, от който можем да почерпим добри примери. Ние активно насърчаваме нашите земеделски производители да се сдружават, за да са по-силни и успешни на пазара. В момента подготвяме нормативни промени, свързани с организацията на доставките до пазара, като проучваме опита на различни страни и всяка добра идея, стига да е приложима, е ценна за нас", допълни още заместник-министър Йоцев. Същевременно имаме изключително висококачествени продукти, които можем да предложим на южноамериканския пазар, като пчелен мед, розово и лавандулово масло и други, подчерта заместник-министърът, като припомни, че търговията е преди всичко взаимноизгоден обмен на стоки и опит между партньори.

„Аржентина е световна сила в земеделието. 80% от плодовете, които се консумират в Северното полукълбо извън сезона, са от Аржентина, а Провинция Ла Риоха, която представлявам, се намира в Северозападна Аржентина и има близък излаз до пристанища както в страната, така и в съседно Чили. Така ние имаме висок експортен потенциал да предлагаме пресни плодове и зеленчуци в сезон, в който тук, в Европа, вие не ги произвеждате. Предвид на добрите климатични условия, имаме производство на богата гама от продукти - зърно, зехтин, олио, зеленчуци, плодове, ядки, месо". Това увери от своя страна секретарят по земеделие на провинция Ла Риоха Ернесто Перес. Той допълни, че производството в провинцията е с грижа за околната среда и е изцяло с енергия от възобновяеми източници, като на територията й са изградени 3 големи ветрогенератора, 4 соларни парка и се строи един по-мащабен хибриден ветросоларен парк. Секретарят по земеделие на провинция Ла Риоха посочи също, че там има силно развито кооперативно стопанство и предстои подписване на Меморандум за разбирателство между организации на кооперативи в двете страни.

„България има стратегическо географско положение и пряк достъп до пристанища и инфраструктура по море и по река Дунав, чрез които е свързана както със страните от Източна Европа, така и през Румъния на север. Това беше нашата аргументация да предприемем стъпки за изграждане на хъб за наши продукти тук", допълни извънредният и пълномощен посланик на Република Аржентина в Република България Н.Пр. Алфредо Нестор Атанасóф, като посочи, че Аржентина дълги години е била най-големият износител на метала мед за България. „Страните ни имат повече общи черти, отколкото разлики като манталитет и култура и това е отразено в историческите артефакти, свързани с обработката на земята, производството на вино и други земеделски продукти", потвърди от своя страна заместник-министър Йоцев. Той отбеляза, че Аржентина е колкото далечна географски, толкова и близка, доколкото в страната има голяма българска диаспора, успешно интегрирана в обществения и икономически живот на страната, а извънредният и пълномощен посланик на Република Аржентина в Република България г-н Алфредо Нестор Атанасóф припомни, че Аржентина е първата латиноамериканска държава, с която България е установила дипломатически отношения.