Йордан Камджалов за протеста на културните дейци: Сегашните будители са оставени да мизерстват
Секция: Коментари
01 Ноември 2023 10:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Йордан Камджалов за протеста на културните дейци: Сегашните будители са оставени да мизерстват Творци и представители на културни институти излязоха с призив за финансова подкрепа

/КРОСС/ Символичен протест в Деня на народните будители - творци и представители на културни институти в цялата страна излязоха с декларация с призив за финансова подкрепа на българската култура. Подготвят и подписка с 12 искания. За какво настояват театрали, музиканти, оперни певци, работещи в галерии и читалища.

„Нашите искания, специално в сферата на музикално-сценичните изкуства, са повишаване на нашите унизително ниски заплати. Моята заплата е 1200 лв. и то отскоро. От няколко десетилетия сме близо до минималните възнаграждения. Искаме началните заплати в нашия сектор да започват от 2000 лв.", настоя председателят на СС на КТ „Подкрепа" - Русенска държавна опера Ася Русева.

Протестиращите настояват за промяна на методиката на финансиране на държавните културни институти. „Една методика, която доказа своята неефективност. Нашата дейност от години е недофинансирана и много държим нашето мнение и нашите искания да бъдат взети под внимание при изработване на нова методика", каза още Русева.

Диригентът Йордан Камджалов обясни, че много от заетите в сферата на културата са принудени да разнасят пици, да карат таксита и да работят по барове. „Това е абсолютно унижение. Сегашните будители са оставени да мизерстват и са хвърлени на произвола на съдбата. Това е едно самоубийство за нацията", категоричен е той.