Станишев: Промените в Конституцията бяха претупани
Секция: ПОЛИТИКА
22 Декември 2023 11:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Станишев: Промените в Конституцията бяха претупани Евродепутатът призова институциите да отстояват твърдо българския интерес пред Австрия за Шенген

/КРОСС/ Евродепутатът Сергей Станишев заяви, че критиките на президента Радев към управляващите по темата за членството ни в Шенген имат основание. В студиото на „Твоят ден" по NOVA NEWS Станишев също критикува предложената и после отпаднала такса за пренос на руски газ, заради която имаше риск Унгария да блокира приемането ни в шенгенското пространство. „Преди да се действа, трябва да се мисли малко", заяви Станишев.

„Само създадоха излишни напрежения, защото Унгария е доказала през годините, че много твърдо отстоява своите национални интереси", заяви евродепутатът.

Той изрази опасения, че частично приемане в Шенген може да означава ситуацията да продължи „твърде дълго време", защото ЕС не се връща към едни и същи въпроси през половин година. „Ние допускаме да станем жертва на вътрешнополитически ситуации в Нидерландия и Австрия, най-вече заради избори", заяви Станишев. Той призова България да не се примирява с това, че ни третират като втора ръка страна и да не приемаме позиция на молител.

„Би трябвало да дадем ясни знаци, в дадения случай на Австрия, че ще има последици за двустранните отношения, тъй като в момента тя е основен инициатор на разделното приемане - първо само по въздух, а може би и по море, и чак след време, неопределено време - за сухопътните граници", заяви Станишев.

„Всички институции трябва да покажат, че българското общество осъзнава, че ни третират несправедливо и че е готово да предприеме съответните действия. Аз съм изключително умерен човек, но не мога да търпя - над 10 години сме изпълнили ангажиментите, постоянно полагаме нови усилия", каза евродепутатът.

Станишев критикува промените в Конституцията, тъй като по думите му те са били „претупани на три четения" в парламента. „За една седмица три четения на Конституцията показва бързане и натиск. Голяма част от промените са политически мотивирани, с конкретни интереси на управляващото тройно мнозинство", заяви Станишев. По думите му целта в промените е била да се орежат правомощията на президента по отношение на служебното правителство. „Политическите партии с неспособността да формират мнозинства създадоха ситуация за дълги служебни кабинети, не президентът", заяви Станишев.