Никола Стоянов: В момента имаме двойно по-голяма инфлация от средната за ЕС, което е сериозен проблем
Секция: Анализи
10 Януари 2024 06:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Никола Стоянов: В момента имаме двойно по-голяма инфлация от средната за ЕС, което е сериозен проблем

/КРОСС/ Има спад в темпа на ръст на цените, лошото е, че България не може да се доближи до средните нива в еврозоната и в ЕС. В момента имаме двойно по-голяма инфлация от средната за ЕС, което е сериозен проблем. Това коментира снощи бившият служебен министър на икономиката Никола Стоянов в ефира на Nova News.

По думите му заложеният в бюджета дефицит от 4,8% е прекалено висок, за да влезем в еврозоната.

Никола Стоянов изрази съмнение, че ще бъде закрита Държавната консолидационна компания (ДКК), какъвто вариант не изключи настоящият икономически министър Богдан Богданов.

ДКК няма да бъде закрита. Министърът хвърля някакви новини в публичното пространство, за да демонстрира активност преди ротацията. Уж ще закрива компанията, пък в същото време е пуснал конкурс за ново ръководство. Така че едва ли сериозно се мисли по въпроса, но няма и необходимост да се закрива ДКК, посочи Стоянов.

По темата с „Ел Би Булгарикум" бившият служебен министър бе категоричен, че дружеството не е ощетено с милион лева, както се твърди. Дори отбеляза, че за първите девет месеца „Ел Би Булгарикум" е на плюс заради приходите си от чужбина.

На въпрос дали можем да постигнем ръст от 3,2% на икономиката, каквато перспектива е заложена в бюджета за 2024 г., Стоянов коментира, че на теория е възможно, но реалистично очаква ръстът да е от порядъка на 2,5 процента.

Българската икономика е зависима от твърде много външни фактори. Германия, която е основният ни търговски партньор, отново е в рецесия и това ще се отрази в целия ЕС, не само у нас, предупреди той.

Според Никола Стоянов България трябва да се отвори и към други пазари, които навремето са били традиционни за нас, давайки пример със Северна Африка, Близкия Изток и Южна Америка.