Арх. Виолета Комитова: Необходими са 25 години за обновяване на целия сграден фонд в държавата
Секция: Интервюта
21 Януари 2024 09:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Арх. Виолета Комитова: Необходими са 25 години за обновяване на целия сграден фонд в държавата

/КРОСС/ Необходими са 25 години за обновяване на целия сграден фонд в държавата и това ще струва около 1,5-2 милиарда годишно. Това каза бившият министър на регионалното развитие арх. Виолета Комитова в предаването „Говори сега" по БНТ.

По този начин можем да спестим, тъй като сградите консумират 40% от общото потребление на електроенергия в държавата. „Ако санираме всички сгради, бихме могли да си намалим енергийното потребление с 20%", поясни тя.

Според нея основната грешка, допусната по отношение на сегашната програма за саниране, е в комуникацията, че отпуснатите 1,1 милиарда ще са достатъчни за санирането на не повече от 1000 сгради. „В тази група чакат много граждански сдружения от 2015 и 2016 г., когато с националното саниране за 2 милиарда бяха направени 6000 сдружения. На всички беше обещано, че ще бъдат санирани, а парите стигнаха само за 2000 сгради. От тогава чакат 4000 сдружения. И трето, кметовете и гражданските организации имат основания да се съмняват в някои неща от програмата", обясни арх. Комитова.

Тя посочи няколко грешки в програмата. „Сградите, които бяха класирани, са класирани на базата на сертификат за енергийни характеристики, изготвен от лицензирани фирми. Този сертификат обаче не подлежи на контрол, т.е. каквото са написали съответните фирми, това е единствената истина от последна инстанция. Разбрах, че вече са дадени 1200 сертификата в Агенцията за устойчиво енергийно развитие, която е на подчинение на енергийния министър, защото той дава разрешителните на фирмите. При толкова много милиони и при такава конкуренция трябваше да се въведе междинна мярка контрол върху сертификатите. Втората грешка, която е заложена в тази програма и в целия български инвестиционен процес, са цените. Всеки автор на сертификата си слага цени по негово усмотрение, защото по принцип няма единни цени за фасадна изолация, за хубава дограма, която да постига необходимите енергийни характеристики", обясни арх. Комитова.

БНТ, „Говори сега"