Коста Стоянов: От сглобката унищожават българското Черноморие, за да прокарват лобистки закони
Секция: ПОЛИТИКА
02 Февруари 2024 15:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Коста Стоянов: От сглобката унищожават българското Черноморие, за да прокарват лобистки закони

/КРОСС/ "Възраждане" проведе брифинг в Народното събрание, във връзка с поредния лобистки Законопроект, който от престъпната сглобка се опитват да прокарат, а именно - Закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, който би бил изключително вреден за биоразнообразието на родното ни Черноморие. На срещата присъстваха и рибари от Варна, Каварна и Бяла, които също обясниха негативните последици, които би имало това решение върху поминъка на хората в региона.

Народният представител от "Възраждане", Коста Стоянов, който се бори за интересите на рибарите, откакто стана ясно, какво възнамеряват да предприемат от управляващата сглобка, заяви на брифинг в Народното събрание, че всички становища на Министерствата и ресорните органи, по отношение на внесения от сглобката Законопроект са отрицателни и го определят като лобистки.

"Този Законопроект, най-вероятно обслужва интереси на кръгове около сглобката ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС и на практика, ще унищожи цял един сектор в българската икономика - сектор рибарство и ще повлияе изключително негативно върху сектор туризъм. Ветрогенераторите, които от сглобката искат да инсталират в родното Черноморие ще окажат изключително неприятно влияние и въздействие и върху рибните пасажи в Черно море и рибарския поминък", заяви народният представител от "Възраждане", Коста Стоянов.

Представители на рибарите по Черноморското крайбрежие допълниха, че дори най-малкитe колебания или шумове плашат рибните пасажи, което ще има пагубни въздействия върху тях и, съответно върху риболовната индустрия в региона и, че са правени опити, при които се установява, че при поставянето на подобни ВЕИ съоръжения, рибата изчезва от съответния район и се връща след около месец. Също и поставянето на подобни ветрогенератори ще окаже много негативно въздействие върху делфините в района на Черно море, които са защитен вид. Становищата на всички ресорни отрасли, браншови организации и Морската камара, относно внесения Законопроект са негативни и отрицателни - поставянето на ветрогенератори в морското пространство ще повлияе на ветровете, които, намалявайки, ще променят и водните течения, което води до цъфтеж на планктон, а като следствие на тези процеси, изчезва кислорода, с него и рибните пасажи.

От рибарските организации призоваха за изтегляне на спорния Законопроект на сглобката и организиране на широки обществени и публични обсъждания със заинтересованите браншове и отрасли, както и ангажимент на правителството за извършване на проучвания, как подобен Законопроект би повлиял на биоразнообразието на Черно море, както и на традиционни отрасли, свързани с него, какъвто е рибарството. От "Възраждане" са категорични, че този закон трябва да бъде оттеглен.