Експерт изброи част от предпоставките за покачване на лавинната опасност
Секция: Туризъм
18 Февруари 2024 16:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерт изброи част от предпоставките за покачване на лавинната опасност

/КРОСС/ Силният вятър, рязкото покачване на температурите, валежите от сняг и дъжд са част от предпоставките за покачване на лавинната опасност. Това разказа в интервю за БТА Росица Михайлова, председател на Българската лавинна асоциация. По думите ѝ силният вятър е предпоставка за образуването на т.нар. дъски от навявания. Тя добави, че при натрупване на снежна покривка над 25 см също трябва да се подхожда с повишено внимание. Снегът не обича резки промени, така че рязкото покачване на температурите също е предпоставка за повишаване на лавинната опасност, обясни експертът.

Михайлова, която е професионалист по лавинна безопасност към Canadian Avalanche Association Level 1, предупреди, че в планината винаги може да се случи инцидент, независимо от подготовката на туриста и скиора. По думите ѝ може да има т.нар. скрити проблеми, които са се формирали преди време, но да се проявят след месеци. Затова е много важно да има редовен планински бюлетин, коментира Михайлова.

В България отскоро има лавинен бюлетин, и то само за региона на Банко, и е важно да знаем, че в планината винаги може да стане инцидент, добави Михайлова.

enlightenedСкала на лавинна опасност

На сайта на Българската лавинна асоциация е посочено, че скалата на лавинна опасност е от 1 до 5, като петата степен е най-висока. Методиката за оценка се базира на вероятността да падне лавина, чувствителността на натоварване, както и колко е вероятно да падне лавина, без участие на човека, както и размерът на лавината. За ниво 5 размерът на лавината трябва да е много голям, а в България нямаме толкова дълго трасе, обясни Росица Михайлова.

При предупреждение на ниво 3 стават най-много инциденти, защото хората си казват, че опасността не е висока и подценяват планината. Винаги е важно да имаме едно наум, че в планината може да стане инцидент, каза експертът.

Тя добави, че на сайта на Българската лавинна асоциация има метеоданни за Банско, Боровец и Витоша, от които човек може да се ориентира каква е била температурата, какъв е бил вятърът и т.н. Имаме и статия за това как сами да четем данните и как да се ориентираме в тях, обясни Михайлова и посочи, че тези данни биха послужили като ориентир за всеки, който иска да излезе в планината.

enlightenedПодготовката и екипировката в планината са изключително важни

Човек, когато е в планината, колкото и да е опитен, винаги има риск да попадне в ситуация, при която да предизвика лавина, дори и при ниска лавинна опасност, обясни Михайлова.

На въпрос какво може да направи човек, за да се предпази, тя посъветва всички любители на зимните спортове и преходи да преминат курс за лавинна подготовка. Освен това тя препоръча хората да планират внимателно маршрутите си и да не се поддават на емоции. Много важна е и екипировката, например лавинен предавател, лопата, сонда и т.н. - тези неща са изключително важни, когато си в лавиноопасен терен, добави Михайлова.

enlightenedБългарската лавинна асоциация не получава държавно финансиране

Българската лавинна асоциация е неправителствена организация, в която членуват доброволци. Екипът е съставен от осем души, като на терен в Банско работят трима, разказа Михайлова. Тя добави, че асоциацията не получава никакво държавно финансиране, а разчитат на помощта на частни дарители.

Всичко, което правим е „на мускули". Много ни е трудно, защото всъщност тази дейност е изключително скъпа, необходими са инструменти, необходими са хора, ресурси. Винаги трябва да сме по двама в планината, защото не е хубаво човек да е в планината сам, независимо дали е любител, или професионалист, добави експертът.

Ние сме се сертифицирали в Канада за лавинни наблюдатели. Надяваме се в някакъв момент и на държавна подкрепа, добави тя. България се позиционира като страна със снежен туризъм, като снежна дестинация и е отговорност на държавата да направи това, което е необходимо, за да гарантира безопасността на тези туристи, допълни Михайлова. По думите ѝ издаването на лавинен бюлетин не означава, че няма да има инциденти, но би спомогнало хората да са по-информирани.

Нашата цел е да помогнем за създаването на лавинни бюлетини в България. Според нас е много важно във всеки един ски курорт и регион, където хората карат ски, да има подобен информационен бюлетин, за да може да се предотвратяват възможно най-много инциденти и да знаят хората, които отиват в зимната планина, какви условия ги очакват, добави Михайлова.