България и Словакия ще обменят студенти и опит в дуалното обучение
Секция: Наука
27 Февруари 2024 19:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и Словакия ще обменят студенти и опит в дуалното обучение

/КРОСС/ България и Словакия ежегодно ще обменят студенти, докторанти, изследователи и преподаватели. За периода на обучението си студентите и докторантите ще получават стипендии. Това става по силата на Програма за сътрудничество в областта на образованието и науката между двете държави. Документът бе подписан днес от министър Галин Цоков и словашкия му колега Томаш Друкер в Братислава.
 
Министрите на двете държави се споразумяха, че ще подкрепят преподаването на словашки език и литература и на български език и литература в своите висши училища. Съгласно подписаната програма по един преподавател по български език и литература ще има в Университета  „Коменски" в Братислава и Прешовския университет. Съответно по един преподавател по словашки език и литература ще имат Софийския университет „Св. Климент Охридски" и  Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий".
 
Също така студенти и преподаватели от двете страни ще участват в летни курсове по словашки език и български език, словашки и славянски изследвания.
 
Двете държави ще си съдействат и в областта на професионалното образование и обучение и изпълнението на европейските политики в тази област. Предвижда се България и Словакия да обменят опит в дуалното обучение и при създаването на координационни рамки за професионално образование и обучение.  
 
Министър Цоков и министърът на образованието, научните изследвания, развитието и младежта на Словашката република Томаш Друкер се договориха също да подкрепят развитието на българското училище „Христо Ботев" в Братислава.
 
Двамата проведоха и среща, на която обсъдиха опита на Словакия с безплатното висше образование. Министър Цоков представи и начина, по който функционира Механизмът за обхват и приобщаване на децата в училищата в България. Двамата се договориха да обменят опит и в тази сфера и да търсят възможности за партньорство в рамките на европейски проекти.

Подписаната програма ще се изпълнява до края на 2028 г. и е  въз основа на съществуващата Спогодба за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата между правителството на Република България и правителството на Словашката република.

В срещата участие взе и извънредният и пълномощен посланик на Република България в Словашката република Васил Петков.

Пресцентър на МОН