Васил Тончев: Ротацията ще се случи
Секция: Анализи
02 Март 2024 06:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Васил Тончев: Ротацията ще се случи

/КРОСС/ Преговорите вероятно ще продължат по-дълго, но разбирателство ще има и ротацията ще се извърши. Това каза снощи в интервю за „Денят на живо" социологът от „Сова Харис" Васил Тончев.

"Ако ли не, ще е сериозна политическа грешка и за двете формации - това би означавало да оставят всички принципи и да надделеят междуличностните взаимоотношения. Сглобката не е изпълнила функцията си. Добре е за страната тя да продължи", добави той.

Тончев прогнозира много сериозен пазарлък и борба за позиции. За него, обаче, предсрочните избори са неизбежни. Прогнозата му е това да се случи след 9 месеца, тъй като сега е „неподходящо".

Според него проблемът не се корени в това кой ще стане министър на външните работи."Целият въпрос е за съдебната реформа - Прокуратурата, Висшия съдебен съвет. Поне засега не виждам изглед или формула, по която ще се разберат", коментира Васил Тончев.

„Абсолютно е възможно Борисов да се откаже от външния министър и коалиционно споразумение", смята социологът.

Той е убеден, че договорка между ГЕРБ и ПП-ДБ ще има. „Ако има коалиционно споразумение, то ще е след 9 месеца, когато може би вече няма и да има нужда от сглобката. Ако станат сериозни промени във външнополитически план, ситуацията може да е съвсем друга тогава, сглобката да е изпълнила мисията си и да дойде време за избори", каза Тончев.